2001 Yılı Kutlu Doğum Haftası Açılış Konuşması-Vehbi AKŞİT

2001 Yılı Kutlu Doğum Haftası Açılış Konuşması-Vehbi AKŞİT

Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkan Vekilim,

Değerli Daire Amirlerim, Değerli İlçe Müftülerim,  Kıymetli Başmakçılılar ve Hanım kardeşlerim

İlçe Müftülüğümüz ve T.D.V. Başmakçı Şubemiz işbirliği ile düzenlenen “Toplumda Güven Duygusunun Önemi ve Hz. Muhammed SAV” konulu konferansa hoş geldiniz der, hepinize saygılarımı sunarım.

Başkanlığımız 1989 yılından beri 20-26 Nisan tarihlerini Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği içerisinde“Kutlu Doğum Haftası” olarak hem ülke içinde hem de yurt dışında bir çok etkinliklerle kutlamaktadır. Ancak 2001 yılından itibaren, Peygamber Efendimizin hicri doğumu esas alınarak, Mevlid Kandilinin olduğu hafta “Kutlu Doğum Haftası” olarak kutlanacaktır. Bu yıl 1-7 Haziran 2001 tarihleri arasında yurdumuzun her yerinde bu etkinlikler devam etmektedir.

İşte bu yıl Peygamber Efendimizin toplum içinde sağladığı güven duygusunu ve dünyada sadece bir kişiye nasip olan “Muhammedül-Emin” sıfatını incelemeye çalışacağız. Biraz sonra, Değerli Meslektaşım Evciler İlçe Müftümüz Sayın Mehmet DEMİRHAN Bey, Peygamberimizin bu yönünü anlatmaya çalışacaktır. Peki;

     O’NU ANLATMAYA GÜÇ YETER Mİ?..

O, iki cihanın Güneşi, insanlığa rahmet olarak gönderilen, Nebiler Nebisi…

Örnek insan, ahlâk ve fazilet timsali, ÇÖLE inen NURU bütün cihana yayarak, gerçek inkılabı meydana getiren, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellemi anlatmaya güç yeter mi?..

Kalemler O’nu yazabilir mi?..

Denizler mürekkep olsa, O’nu anlatmaya kifayet eder mi?..

“Âlemlere Rahmet diye geldi O,

Aşkı ile gönülleri deldi O,

Cennet bile cemaline âşıktı,

Allah’ın sevdiği bir güzeldi O..” diyen Şâiri’in de gücü yetmez..

Gönlündeki iman balını, aşk peteğine damla damla akıtarak, gözyaşlarını O’nun için sel haline getiren gönül sultanları ile, bütün âşıkların da gücü yetmez..

Gönüller Sultanı Hz. Mevlânâ’nın:

“O’nun vasıflarının şerhini, eğer ben devamlı, durmadan söylesem yüzlerce kıyamet geçer de O yine bitmez..” dediği gibi;

“Ben lûtuf kevserinden su bekleyen kuzuyum

Hz. Muhammed’in ayağının tozuyum..” diyebilenlerin de gücü yetmez..

O’nu, O Varlık güzelliğini, Allah sevgilisini hakkıyla anlatmak; insan diline nasip olmamıştır..

Bugünün şaşkın insanı; O’nu bilememenin, sünnetine sarılamamanın ve layıkınca sevememenin ızdırabı içinde kıvranıyor..

İnsanlık âlemi ve dünya;

O’nu tanımadıkça,

O’nun izinden gitmedikçe,

O’nun hadis ve sünnetlerine sarılmadıkça selâmete eremez, kurtulamaz..

O’nun lütufla baktığı gönüllerde açan irfan çiçekleri, nuruna pervane olanlar, ruhuyla arşa uçanlar, Risaleti ile gönülleri aydınlananlar müstesna..

İşte bu yıl da, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in kutlu doğumunun 1430. yıldönümünün, cennet vatanımızın huzur ve mutluluğuna, necip milletimizin birlik ve beraberliğine, bütün insanlığın hidayetine, Müslümanların da peygamber ahlâkına ve yaşantısına yönelmesine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diler, hepinize gecemize şeref verdiğiniz için teşekkür eder, saygılar sunarım.


Bu konuşma, Vehbi Akşit Afyon Başmakçı İlçe Müftüsü iken yapılmıştır.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?