2008 Yılı Kutlu Doğum Haftası Sunucu Metni

2008 Yılı Kutlu Doğum Haftası Sunucu Metni

Sayın Valim

Sayın Belediye Başkanım

Değerli Misafirimiz, Konuşmacımız Prof. Dr. Ali ÇELİK Bey,

Sayın İl Müftüm,

Sayın Daire Amirlerim

Teşkilatımızın Değerli Mensupları

Çok Kıymetli Hanımefendi ve Beyefendiler

Basınımızın Değerli Temsilcileri

Kütahya Müftülüğümüz tarafından hazırlanan “Kutlu Doğum Haftası” konferansına hoş geldiniz.

Programa teşrifinizden dolayı teşkilatımız adına teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Şimdi programın akışını arz ediyorum:

 1. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
 2. Kur’an-ı Kerim ve Meali
 3. Kutlu Doğum Haftası Sinevizyonu
 4. İl Müftüsü Sayın Mustafa ÜSKÜLÜPLÜ Bey’in açış konuşması
 5. Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali ÇELİK’in “Milli ve Manevi Değerlerimiz” konulu konferansı.
 6. Kapanış

Şimdi sizleri cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, aziz şehitlerimiz ve din büyüklerimiz için saygı duruşuna davet ediyorum. Akabinde İstiklal Marşımız söylenecektir.

Teşekkür ediyorum.

 İnanmış sinelere açılan bir gülsün

Sen tebessüm eyle ki ümmetin bir gülsün

Asırlardır hasretiz gülşen bahara

Bitsin artık kışımız Ya Rab, kalpler gülsün

Gül kokular saçıldı o miskü teninden

Güller açıldı ümmete, müşfik elinden

Hayırdan başka kelam çıkmadı dilinden

Ebediyyen sararmaz, solmayan bir gülsün

Değerli Misafirlerimiz

Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid-i Nebevi (Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesi), asırlardır milletimiz tarafından “Mevlid Kandili” olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılından itibaren Peygamber Efendimizin doğum yıldönümleri, her yıl “Kutlu Doğum Haftası” adıyla ilmi ve kültürel etkinliklerle kutlanmaktadır.

Kutlamaların 20. cisi bu yıl 14-20 Nisan 2008 tarihleri arasında Türkiye genelinde konferans, panel ve diğer sosyal-kültürel faaliyetlerle icra edilecektir.

Şimdi Kur’an-ı Kerim okumak üzere Kütahya Merkez Ulu Camii Müezzin-Kayyyımı Selçuk DÖNMEZ’i  kürsüye davet ediyorum.

-Hocamıza vermiş olduğu bu Kur’an-ı Kerim ziyafeti için teşekkür ediyorum.

Okunan Saf Suresi 1-9. ayetlerinin mealini veriyorum:

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla…

 1. Göklerde olanlar da, yerde olanlarda Allah’ı tesbih ederler. O güçlüdür, hikmet sahibidir.
 2. Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz?
 3. Yapmayacağınız şeyi söylemeniz, Allah katında büyük bir nefreti gerektirir.
 4. Allah kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak kendi yolunda savaşanları sever.
 5. Bir zamanlar Musa kavmine, “Ey kavmim, benim, Allah’ın size gönderdiği peygamberi olduğumu bildiğiniz halde niçin bana eziyet ediyorsunuz?” demişti de yoldan sapmaları üzerine Allah da onların kalplerini saptırmıştı. Allah yoldan çıkan kavmi doğru yola iletmez.
 6. Bir zamanlar da Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları, doğrusu ben, benden önce gelmiş olan Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmet adında bir peygamberi müjdeleyici olarak gönderilen Allah’ın elçisiyim” demişti. Fakat o kendilerine açık deliller getirince, “Bu apaçık bir büyüdür” dediler.
 7. Kendisi İslam’a çağrıldığı halde Allah’a karşı yalan uydurandan daha zalim kim olabilir? Allah zalimler topluluğunu doğru yola iletmez.
 8. Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Oysa inkarcılar istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.
 9. Puta tapanlar istemese de, dinini, bütün karşı dinlerden üstün kılmak için peygamberini hidayet rehberi Kur’an ve hak din ile gönderen O’dur.

 Şimdi,

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu Kutlu Doğum Haftası Sinevizyonunu izleyelim.

Diyanet İşleri Başkanlığına böyle güzel bir çalışma için teşekkür ediyoruz.

YAĞMUR

Yağmur, seni bekleyen bir taş  da ben olsaydım

Çölde seni özleyen bir kuş da ben olsaydım

Dokunduğun küçük bir nakış da ben olsaydım

Sana sırılsıklam bir bakış da ben olsaydım

Uğrunda koparılan bir baş da ben olsaydım

Bahîra’dan süzülen bir yaş da ben olsaydım

Okşadığın bir parça kumaş da ben olsaydım

Senin için görülen bir düş de ben olsaydım

Yeryüzünde seni bir görmüş de ben olsaydım

Senin visâlinle bir gülmüş de ben olsaydım

Sana hicret eden bir Kureyş de ben olsaydım

Damar damar seninle, hep seninle dolsaydım

Bâtılı yıkmak için kuşandığın kılıcın

Kabzasında bir dirhem gümüş de ben olsaydım.

Nurullah GENÇ

Değerli Misafirlermiz

Nurullah GENÇ’in bu güzel na’tinden sonra açılış konuşmasını yapmak üzere Kütahya Müftüsü Mustafa ÜSKÜLÜPLÜ Bey’i davet ediyorum. Buyurun hocam.

-Günümüzün mana ve önemini güzel bir şekilde anlatarak bizleri aydınlatan İl Müftümüz Sayın Mustafa ÜSKÜLÜPLÜ Bey’e teşekkür ediyorum.

Ay desem nûruna, aydan daha parlaksın Sen.

Su desem, cümle sulardan daha berraksın Sen.

Şaşırıp inci desem, inci de Senden doğuyor.

Sade bir katresi deryâ gibi ırmaksın Sen.

Gül desem, ey yüce mahbûb, terinin damlası o

Neye teşbih edeyim, mahzar-ı levlâksın Sen.

Ey Rauf, anneler evlada dönüp bakmazken,

Bir Rahimsin ki, bütün âleme kundaksın Sen. 

Şimdi, “Milli ve Manevi Değerlerimiz” konulu konferansı vermek üzere Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.  Ali ÇELİK Bey’i davet ediyorum. Hocam hazırlığını yaparken ben de Prof. Dr. Ali ÇELİK Bey’in  özgeçmişini  sizlere arz etmek istiyorum.

ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Ali ÇELİK; 1957 yılında Kütahya Merkez Ahiler köyünde doğmuştur. İlkokulu kendi köyünde bitirdikten sonra “İmam Hatip Lisesi” ve fark dersleri vererek bitirdiği “Lise” öğrenimini Kütahya’da tamamladı. 1975/1976 öğretim yılında girdiği İzmir Yüksek İslâm Enstitüsü’nden 1979 yılında mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında çeşitli kademelerde  görev yaptı. Bu sırada Diyanet İşler Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde 1983-1986 yılları arasında 4. dönem ihtisas kurslarına katılarak Arapça-Tefsir-Hadis bölümünü bitirerek sertifika aldı.

1987 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Hadis Anabilim Dalında “Hz. Peygamber’in Hadislerinde Fitne Kavramı” isimli teziyle Yüksek Lisans’ını; 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Hadis Anabilim Dalında “İslâm’ın Ortaya Çıktığı Dönemde Hicaz Bölgesi Halk İnançları’nın Hadislerle Münâsebeti ” isimli teziyle Doktara’sını tamamladı.

1994 yılında Üniversiteye intisap etti. 1994-1999 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis Anabilim Dalında Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyeliğinde bulundu. 1999 yılında geçtiği Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde 2000 yılında Hadis Anabilim Dalı’nda Doçent oldu.

2006 yılında Profesörlük unvanını alan Ali Çelik, aynı zamanda İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak çalışmaktadır.

Yayınlanmış 9 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Halen Hadis Anabilim Dalı ve yakın branş olarak, İslam Tarihi ve İslâm Hukuku ve Osmanlı Paleografyası üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Arapça, Farsça ve İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babası olup bir torun sahibidir.

Şimdi sözü değerli hocama bırakıyorum. Buyrun hocam.

Bu değerli konferansı veren Çok Değerli Hocamız Prof. Dr. Ali ÇELİK  Bey’e teşekkür ediyoruz.

Değerli Misafirler,

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle, 15 Nisan 2008 Salı günü saat 14:00’te Dumlupınar Kapalı Spor Salonunda, bayanlara özel bir panelimiz var. Bayanları bu programa davet ediyoruz.

 Ayrıca 16 Nisan 2008 Çarşamba günü Belediye Kültür Sarayı Düğün Salonunda ilimiz merkez ve köylerinde eğitim öğretime devam eden Kur’an Kurslarımızın yararına yiyecek ve giyecek kermesimize bekliyoruz.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle, 17 Nisan 2008 Perşembe günü saat:14.00’te Belediye Kültür Sarayı Düğün Salonunda ilimiz merkez ve ilçelerinde eğitim ve öğretime devam eden Kur’an Kurslarımız arasında BİLGİ YARIŞMASI tertip edilmiştir.

Bu yarışmaya davetlisiniz

İl Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Kütahya Şubemiz tarafından hazırlanan Kutlu Doğum Haftası programı burada sona ermiştir.

Programa teşriflerinizden dolayı teşkilatımız adına teşekkür ediyor, hayırlı günler diliyorum.

Bu konferans sunuş programı Kütahya Müftülüğü Kur’an Kursları Müdürü Vehbi AKŞİT tarafından hazırlanmış ve 14 Nisan 2008  Pazartesi günü Belediye Kültür Sarayı’nda saat 20:30’da icra edilmiştir.

 Sunucu Metninin Power Point Versiyonu

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?