Bilgi

Askerde iken hazırladığım hutbe

Askerde iken hazırladığım hutbe

ASKERLİĞİN ÖNEMİ       Muhterem Müslümanlar!   İslam dininin en çok önem verdiği konulardan birisi de askerliktir. Askerlik aynı zamanda kutsal bir görevdir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav), “İki göz vardır ki onlar için azap yoktur. Birisi Allah korkusundan dolayı gözyaşı döken göz ve sınır boylarında vatanını savunması için nöbet bekleyen göz.”   […]

ASKERLİĞİN ÖNEMİ

 

 

 

Muhterem Müslümanlar!

 

İslam dininin en çok önem verdiği konulardan birisi de askerliktir. Askerlik aynı zamanda kutsal bir görevdir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav), “İki göz vardır ki onlar için azap yoktur. Birisi Allah korkusundan dolayı gözyaşı döken göz ve sınır boylarında vatanını savunması için nöbet bekleyen göz.”

 

İşte Kıymetli Arkadaşlarım!

 

Değerli zamanınızı Cuma namazı için ayırmanız sizin Müslüman olduğunuzun işaretidir. Cami genç-ihtiyar, amir-memur, işçi-patron, komutan-er hangi sınıf olursa olsun hiçbir ayırım gözetmeden aynı safta yan yana durduğumuz mübarek bir yerdir. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav): “Yeryüzü bana mescit kılındı” buyurmaktadır. Her nerede olursak olalım, beş vakit namaz akil baliğ, Müslüman erkek ve kadına farzdır.

 

 

Gün boyu esas duruş, tüfek al, tüfek çat, ileri marş komutlarıyla terleyen ayaklarımızı, kollarımızı, yüzümüzü yıkamakla hem temizliğimizi, hem de ibadetimizi ede etmeye çalışalım. Askerin ibadet yeri ictima alanı değildir. Askerin, komutanın, er ve erbaşın bütün sınıfların ibadet yeri camidir, mescittir. İctima alanı eğitim yeridir. İbadet yalnızca Allah’a yapılır. Çünkü biz günde beş vakit kıldığımız namazların her rekatında Fatiha suresini okurken “Yalnız Sana ibadet eder, yalnız Senden yardım dileriz” diyoruz. Onun için ibadetimiz Allah içindir ve yardımı ancak O verir.

 

Kıymetli Arkadaşlarım

Mescidimiz günde beş vakit açıktır. Namaz kılmak isteyen arkadaşlara haber veriniz. Çünkü daha mescidin nerede olduğunu bilmeyen arkadaşlarımız var.

 

Hutbeme son verirken 6 gün sonra aramızdan ayrılacak olan astsubay öğrencilere de yeni görevlerinde başarılar diler, bizlerin de yakın bir zamanda tezkere almamızı Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

 

 

Vehbi AKŞİT

Personel Yedek Subay Öğrenci

Konya Personel Okulu Komutanlığında bulunan mescitte, 24.08.1991 tarihinde okunmuştur.

Not: Bölük komutanı Temel Üsteğmenin Askerin ibadet yeri ictima alanıdır sözüne istinaden hutbenin bir bölümünde konuya girilmiş ve cevap verilmiştir.

ALEMLERİN RABBI OLAN ALLAH’A HAMDOLSUN

Ağustos ayı Türk ve İslam tarihinde zaferlerle dolu olan bir aydır. 26 Ağustos 1071 tarihinde Alpaslan’ın Anadolu’ya yerleşirken Bizans’a karşı kazandığı Malazgirt Zaferi, biri de 30 Ağustos’ta Müslüman Türk milletinin kadını, erkeği, genci yaşlısı ile kurtuluş mücadelesi verip Bizans’ın artığı olan Yunan’ı yenme zaferidir. Her iki savaşta gaye Allah’ın adını daha ilerilere ulaştırma ve vatana göz diken düşmanları bertaraf etme mücadelesidir.

Kıymetli Arkadaşlarım

İki türlü bayram vardır. Birisi milli, diğeri de dini bayramlar. İşte bugün de milli bayramlardan ….

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Bilim Dalında Doktora Öğrencisidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?