Balabancık Köyü Camii İmam Hatipliği

Balabancık Köyü Camii İmam Hatipliği

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Balabancık Köyü benim ilk defa memuriyet başladığım ye olduğu için hayatımın, tecrübemin ilk başladığı yerdir.

1988 yılında girmiş olduğumuz İmam-Hatiplik yeterlilik sınavını 90 kişi içinden ilk beşe girerek kazandım. İlk beşte güzel yerler vardı. Ancak ilk dört kişi bu yerleri aldığı için, bana beşinci sırada bulunan Mudanya-Balabancık Köyü kalmıştır.

Başlangıçtı isim olarak bana pek sıcak gelmedi ama daha sonra Bursa’ya yakınlığını öğrenince bu seçimimde çok isabetli davrandığımı anladım.

Bursa İlahiyat 3. sınıfta iken, girmiş olduğum bu sınav benim hayatımı oldukça değiştirdi. İlahiyatın birinci ve ikinci sınıflarında Bağlarbaşı Abık Apartmanında Hüseyin Emanet, Muhammed Durmaz, Selim Meral ile beraber otururken oldukça alıştığımız bir düzenimiz vardı.

Hatta o evden ayrılıp, yeni görev yerime taşınacağım zaman oldukça uzun bir liste yapmıştım. Bu listede neler yoktu ki, mutfak tüpü, tabak, tava, tencere, bardak, sofra, masa, çatal, kaşık, soba, halı, kilim, televizyon, terlik, süpürge….. gibi maddeleri sıraladım. O arkadaş o sıraladığım listenin en başına şunu yazdı. 1975 model bir gelin.

Çok doğru bir tesbitti.

Balabancık Köyü ile ilgili hatıralarımı ilerleyen günlerde burada bulabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?