Bölcek Yatılı Kur’an Kursu Temel Atma Töreni Sunucu Metni

Bölcek Yatılı Kur’an Kursu Temel Atma Töreni Sunucu Metni


Kütahya Bölcek Kur’an Kursu Temel Atma Töreni-27.06.2005

Sayın Valim

Sayın Belediye Başkanım,

Sayın İl Müftüm, İl Müftü Yardımcım, Sayın Daire Amirlerim

Teşkilatımızın Değerli Mensupları

Değerli Bölcekli Kardeşlerim

Basınımızın Güzide Temsilcileri,

Kütahya Müftülüğümüz ve T.D.V. Kütahya Şubemiz ve Bölcek Köyü Yatılı Kız Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği işbirliği ile bugün Kur’an kursumuzun ek inşaatının temelini atacağız. Hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum.

Şimdi programın akışını arz ediyorum:

  1. Kur’an-ı Kerim ve Mealinin Okunması
  2. İl Müftüsü Sayın Hüseyin ŞİMŞEK Bey’in açış konuşması
  3. İl Müftü Yardımcısı Sayın Fehmi MALAKÇI Bey’in duası
  4. Temel atma merasimi
  5. Gözleme ve ayran ikramı
  6. Kapanış

İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin

Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için 

Şimdi Kur’an-ı Kerim okumak üzere Merkez Ulu Cami Müezzin-Kayyımı Ferruh MUŞTUER’i  davet ediyorum.

-Hocamıza vermiş olduğu bu Kur’an-ı Kerim ziyafeti için teşekkür ediyorum.

Okunan Zümer Suresi 7-9 ayetlerinin mealini veriyorum:

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla…

Zümer Suresi: 7-9:

  1. Eğer inkar ederseniz şüphesiz ki Allah sizin iman etmenize muhtaç değildir. Ama kullarının inkar etmesine razı olmaz. Eğer şükrederseniz sizin için buna razı olur. Hiçbir günahkâr başka bir günahkârın yükünü yüklenmez. Sonra dönüşünüz ancak Rabbinizedir. O da size yaptıklarınızı haber verir. Çünkü O göğüslerin özünü (kalplerde olanı) hakkıyla bilir.
  2. İnsana bir zarar dokunduğu zaman Rabbine yönelerek O’na yalvarır. Sonra kendi tarafından ona bir nimet verdiği zaman daha önce ona yalvardığını unutur ve Allah’ın yolundan saptırmak için O’na eşler koşar. De ki: “Küfrünle az bir süre yaşayıp geçin! Şüphesiz sen cehennemliklerdensin.”
  3. (Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür,) yoksa gece vakitlerinde, secde halinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.

Değerli Misafirler

Arzu eden vatandaşlarımıza, Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun olarak yüzünden okumayı öğretmek, ibadetler için gerekli olan sure, ayet ve duaları ezberletmek, hafızlık yaptırmaka ve İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları hakkında bilgiler vermek için Kur’an Kursları açılmaktadır. İlimiz merkezinde yatılı kız Kur’an Kursu olarak faaliyet gösteren Bölcek Kur’an Kursunun açılmasıyla yoğun bir talep olmuş, bundan dolayı ek inşaatın yapılmasına gerek duyulmuştur. İnşallah bu mübarek Cuma gününde sizin gibi değerli müslümanların iştirakiyle dualarla temelini atacağız.

Bu ek inşaatın yapılmasında her türlü desteğini esirgemeyen, planlama safhasından bugüne kadar özveriye çalışan değerli İl Müftümüz Hüseyin ŞİMŞEK Bey’i konuşmalarını yapmak üzere davet ediyorum. Buyurun hocam.

Günümüzün mana ve önemini güzel bir şekilde anlatarak bizleri aydınlatan İl Müftümüz Sayın Hüseyin ŞİMŞEK Bey’e teşekkür ediyorum.

Ruhumun Senden, ilahi, şudur ancak emeli,

Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli,

Bu ezanlar ki, şehadetleri dinin temeli.

Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

Şimdi de bu inşaatımızın hayırlara vesile olması için, yapmış olduğu dualarla gönlümüzü mest eden, değerli İl Müftü Yardımcımız Fehmi MALAKÇI Bey’i davet ediyorum.

Teşekkür ediyorum. İnşaatımızın temelini atmak üzere, İl Müftümüz Hüseyin 
ŞİMŞEK bEY’i davet ediyorum. 

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?