Bilgi

Cevat Akşit Hoca ile akrabalığım

Cevat Akşit Hoca ile akrabalığım

Cevat Akşit Hoca, akrabam değil.

Bana en çok sorulan sorulardan biridir. Hocam “Cevat Akşit Hoca ile akrabalığınız var mı? diye. Ben de “Maalesef, soy ismi benzerliği” derim.

İlçe Müftüsü olarak atandığım yerlerde, yeni göreve başladığımda, ziyarete gelenler, bezen ismimi bilmez. Ama odamıza geldiğinde masa üzerinde isimlik  bölümünde VEHBİ AKŞİT yazınca, hemen bu soru sorulur.

Bundan yıllar önce, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne o zaman İlahiyat’ın Sekreteri olarak görev yapan Zeki TOÇOĞLU Hocamızı (Daha sonra Serdivan ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı)  ziyarete gitmiştim. Hocamız bizim Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nde Lise 1’de Fıkıh dersimize gelmişti.

Gelmişken, Sakarya İlahiyat Hocalarından Faruk BEŞER Hocamızı ziyaret etmiş, tam ayrılacakken, kapısı açık olan Prof. Dr. M. Cevat AKŞİT Hocamızın sesini işittim. Biraz da çekinerek, kapısına geldim. Hocamız, oğlu Mehmet ile sohbet ediyordu.

  • Selamün Aleyküm Hocam, Müsait misiniz? deyince.
  • Buyur delikanlı, Hoş geldin, dedi. Ben ayakta:
  • Hocam, İsmim Vehbi Akşit, sizinle tanışmak istiyorum, dedim.
  • Ooo, Akşit gel bakalım diyerek bana gayet samimi bir şekilde sarıldı. Yanaklarımdan öptü. Çok samimi bir karşılama oldu.
  • Çay faslından sonra, Hocam siz Akşitlerin en meşhurusunuz, bana da soruyorlar, Cevat Akşit Hocanın nesi oluyorsunuz, diye soruyorlar. Sizi de hayırla yad ediyorum, deyince,
  • Akrabayız dersin dedi. TAA Hazreti Adem’den bu yana akrabayız dedi. Hocamızın bu samimi davranışını hiç unutmuyorum.
  • O günlerde, akıllı telefonlar olmadığı için bu buluşmanın resmini çekme imkanı da olmadı.
  • Cevat Hocama uzun ömürler diliyorum. Sohbetlerini, hitap tarzını, olaylara bakışını beğeniyorum.

Prof. Dr. M. Cevat AKŞİT Hocamız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz İnternet Sitesini ziyaret edebilirsiniz:

https://www.cevataksit.com/

İlahiyatçı Prof. Dr. Akşit: Peygamber Efendimizin sünnetine yapıştığımız için Allah sırtımızı yere getirmiyor (aa.com.tr)

Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit Hocamı ziyaret ettim.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Bilim Dalında Doktora Öğrencisidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?