Çorapsız Namaz Kılmak

Çorapsız Namaz Kılmak

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Balabancık Köyü benim ilk defa memuriyet başladığım ye olduğu için hayatımın, tecrübemin ilk başladığı yerdir.

İlahiyat Fakültesi 3. sınıfa devam ederken, aynı zamanda bu köyde de İmam-Hatiplik görevini ifa ediyordum. Fakültedeki derslerde zaman zaman hocalarımız İmam-Hatip olarak görev yapan arkadaşlardan bazı istekleri oluyordu. Toplum tarafından yanlış bilinen veya hep öyle yapıldığı için, aksi yapıldığında cemaatin tepkisinin ne olacağı merak ediliyordu. İşte bunlardan birisi de namazı kıldırırken çorapsız olarak kıldırın denemesi idi.

İmam-Hatip Lisesinde öğrenciyken Meslek Dersleri Öğretmenlerinden Mehmet ÖZTÜRK Hocamız bize bir camiye din görevlisi olarak atandığımız zaman neler yapacağımız konusunda nasihatlerde bulunmuştu. Bu nasihatlerden biri, camide giymek üzere temiz  iç çamaşırları, gömlek, pantolon ve çoraplarınız hazır olsun derdi. Çünkü köyde gezerken üzerinize pislik bulaşabilir, namaza mani bir durum olabilir diyordu.

Ben de camide imama ait bir oda olmadığı için, bu tavsiyenin sadece çorap bulundurma bölümünü yerine getirebiliyordum.

Bir yaz günü caminin bahçesinde öğle namazına hazırlık yapmak için abdest aldım. Hava güneşli idi. Abdest aldıktan sonra abdest azalarının kuruması için güneşte bekledim. Namaz vakti gelince ezanı okudum. Öğle namazının sünnetini kıldıktan sonra sarık ve cübbemi giydim. Mihraba doğru yönelirken çoraplarımın giymediğimi fark ettim. Geriye dönmeden çorapsız olarak namazımı kıldırayım dedim. Hem böylece İlahiyat fakültesindeki hocamın isteğini de yerine getirmiş olacaktım.

Öğle namazını kıldıktan sonra, caminin bahçesinde cemaatimizle 5-10 dakika oturur ondan sonra evlere dağılırdık. İşte bu esnada benim beklediğim soru geldi. Cemaatten biri bana dedi ki:

  – Hocam, size bir soru sormak istiyorum.

  – Ben de buyur, sor dedim.

  – Bizim köye Hasan hoca geldi, böyle bir şey görmedik. Hüseyin Hoca geldi, böyle bir şey görmedik. Selim hoca geldi, böyle bir şey görmedik. Ben de:

  – Hayırdır, ne görmediniz? dedim.

  – Ya hocam, bugün sen bizim önümüze geçtin, namaz kıldırdın. Daha önce çoraplı kıldırıyordun. Bugün ise çorapsız kıldırdın. Yani şimdi bizim namazımız oldu mu? Ben onu sormak istiyorum. dedi. Ben de:

  – Tamam sen bana bir soru sordun. Ben de sana şimdi bazı sorular soracağım. Bu sorular neticesinde sen namazımızın olup olmadığına karar vereceksin, dedim.

  – Sen namazın farzlarını biliyor musun?

  – Evet, namazın farzları 12 dir. 6’sı içinde, 6′ sı dışındadır.  deyince ben de peki o zaman bana dışındakileri sayar mısın? dedim.

  – Tabi sayarım hocam, Hadesten taharet, necasetten taharet, setr-i avret…

  – Peki setr-i avret nedir? Onu biliyor musun?

  – Setr-i avret, kadınların el, yüz ve ayaklar dışındaki bütün azalarının kapalı olması, erkekler için de göbek ile dizlerinin arasının kapalı olmasıdır, dedi.

  – Peki benim göbek ile dizlerim arası kapalı mıydı? dedim.

  – Kapalıydı, dedi.

  – Peki namazım oldu mu? dedim.

  – Oldu, dedi.

  – Peki cemaatle kıldığımız namaz oldu mu? dedim.

  – Oldu, dedi.

  – Sorduğun sorunun cevabını aldın mı? dedim.

  – Aldım, dedi.

Ondan sonra namazın diğer farzları hakkında ben ayrıntılı bilgi verdim. Sonundu şu sonuca vardık:

Bizlerin yıllar boyu bir gelenek olarak sürdürdüğümüz bazı kuralların aslında kendiliğinden oluştuğunu, imamın namaz kıldırırken bütün azaları ile elbisesi ile cemaatten üstün olması gerektiğini, bundan hareketle çoraplı olarak namaz kılındığını, Kabe’de namaz kıldıran imamların da çorapsız olarak namaz kıldırdıklarını ifade ettim.

Dolayısıyla çorapsız olarak da namaz kılmanın caiz olduğu konusunda yerinde bir eğitimle cemaatimizi aydınlatmış oldum.

Daha sonra bu tecrübemi İlahiyat Fakültesindeki derste hocama ve öğrencilere anlatmış oldum.

Bu hatıramı da, bu konuda sorusu olanlara cevap olmak üzere bu bölüme alıyorum.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?