Bilgi

Davutlar Hikmet Bayrak Camii Temel Atma Töreni Açılış Konuşması

Davutlar Hikmet Bayrak Camii Temel Atma Töreni Açılış Konuşması

Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müftüm, İlçe Müftülerim, Değerli Misafirler, Basınımızın değerli mensupları, İşadamı hayırsever Sayın Hikmet Bayrak Bey’in yapımını üstlendiği  Davutlar Hikmet Bayrak Camimizin Temel atma merasimine hoş geldiniz. Camiler, Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin […]

Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müftüm, İlçe Müftülerim, Değerli Misafirler, Basınımızın değerli mensupları,

İşadamı hayırsever Sayın Hikmet Bayrak Bey’in yapımını üstlendiği  Davutlar Hikmet Bayrak Camimizin Temel atma merasimine hoş geldiniz.

Camiler, Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyyet sembolüdür.

Dünya semasını andıran gök kubbesi ile resim gibi hat sanatı ile, yükseklere doğru uzayıp giden minaresi bir cami yapmak ve içinde huzurla ibadet etmek en büyük bahtiyarlıktır.

İşte bugün burada, Müslümanlık tapusuna, bir imza atmak için toplanmış bulunuyoruz.

Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe sûresi, 18.ayet-i kerime)

“Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

Ve âlemlerin sultanının ifadesi: “Kim, Allah’ın rızasını dileyerek bir mescid bina ederse Allah da onun için cennette bir saray hazırlar.”

Bu ifadelerle, mescid yapma işinin, kâmil bir imana sahip olanların işi olabileceği net bir şekilde ifade edilmektedir.
Daha önce burada bulunan camide yine hayırseverler tarafından yapılmış ve ibadete açılmış bir camimizdi. Camimizin adı Yeni fakat eskimişti. Davutlara yakışır bir cami yapmak amacıyla vatandaşlarımızın ısrarlı talepleri ile bu caminin yıkılıp yeniden yapılması konusunda gayretler sarfedildi. Caminin yıkılıp yeniden yapılması için resmi olarak çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.

Mayıs ayında yıkılan camimiz yeni bir projeyle hayata geçti. İşte bugün bu caminin temelini atıyoruz.

840 m2 arsa üzerine inşa edilecek olan camimizde kapalı alanda aynı anda 750-800 kişi namaz kılabilecektir. Camimizde Tek minare ve çift şerefeli olarak ve 40 metre boyunda olacak.  Camimizin zemin katı 301 m2 ser mahfil katı 119 m2 teras 55 m2 olarak planlandı. Tuvalet ve abdest alma yerleri ile inşallah 2016 yılı sonunda tamamlanacaktır.

Saygı Değer Dostlar!

Cami, nefes aldığımız dost bir ev. Cami, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik yuvası. Fakir fukara çaresiz insanların çaresi.

Cami, zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle, yabancının yerliyle bütünleştiği büyük bir insanlık evi.

Cami, ibadet ve fikir merkezidir. En büyük bilginler burada konuşur. Devlet vatandaşına burada yaklaşır, onunla bütünleşir.

Caminin varlığına tahammül edemeyenler bile, bir yakınına, musalla taşında, son görevini yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Camiye küsenler, son nefeslerini vermeden onunla gelip tanışmalıdırlar.

Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimizin, “İyilik yapmak ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın” fermanına uyarak güçlerinizi birleştirip, meydana getirdiğiniz bu mübarek mabedi, bir çekim merkezi yapmak sorumluluğu ile yüklenmiş bulunmaktasınız hepiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Davutlar Hikmet Bayrak Camimizin bölge halkımıza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, Caminin yapımını tek başına üstlenen Hayırsever İşadamı Sayın Hikmet Bayrak Bey’e  teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

(Bu metni, İl Müftümüz Ömer KOCAOĞUL Hocamız açılışa teşrif ettiği için, kendisi konuştu. Ben de bu metni hazırlamıştım. Ben bu konuşmayı yapamadım. Ancak hazırlık boşa gitmesin, bir arkadaşıma lazım olur düşüncesiyle sitemde yayınladım.)

DAVUTLAR HİKMET BAYRAK CAMİİ,

ZEMİN KAT:301 M2

SEMAVİL KAT:119 M2

TERAS:55 M2

TUVALET VE DEPO ALANI:40 M2

MİNARE ÇİFT ŞEREFELİ:40 M

ARSA TOPLAMI:840 M2

KAPALI ALAN İÇERİSİNDE 750-800 KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILABİLİR.

Basında Çıkan Haberler

http://www.hurriyet.com.tr/davutlar-yeni-camiye-kavusuyor-37215494 


YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Bilim Dalında Doktora Öğrencisidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. maşallah değerli müftümüze, Rabbim işlerinizi asan eylesin amellerinizi, bu nimet-i imaniyenin kıyamete kadar devamına medar olan amellerden eylesin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?