Davutlar Mahallesi Yeni Camii  (Hikmet Bayrak Camii) Protokol ve Temel Atma Töreni

Davutlar Mahallesi Yeni Camii (Hikmet Bayrak Camii) Protokol ve Temel Atma Töreni


Davutlar Hikmet Bayrak Camii için protokol imzalandı

Kuşadası Davutlar Mahallesi’nde 18 Aralık 2015 Cuma günü saat 14.00’te temelini atacağımız Hikmet Bayrak Camii ile ilgili protokolü hayırsever işadamı Hikmet Bayrak Bey ile Müftülük makamında imzalandı. 

Mimar Erdoğan Elçi’nin çizdiği cami projesinin yapılan protokolde 30 Aralık 2016 tarihine kadar bitirileceği ve yeni yapılacak caminin isminin hayırsever iş adamı “Hikmet Bayrak Camii” olarak tescil edilmesi kararlaştırıldı.

 

İş adamı Hikmet BAYRAK ve Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT
Davutlar Hikmet Bayrak Camii Prokolünü imzalarken


Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi AKŞİT

İş adamı Hikmet BAYRAK ve Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT
Davutlar Hikmet Bayrak Camii Prokolünü imzalarken

Davutlar Hikmet Bayrak Camii’nin Temeli Atıldı

Kuşadası Davutlar Mahallesinde Merkez Yeni Camii Mayıs 2015 yılında yıkılmıştı.

Yerine yeni bir cami yapmak için Müftülüğümüze Başvuran Hayırsever İşadamı Sayın Hikmet BAYRAK Bey ile bir protokol yapılarak yeni bir camii için ruhsat alınmıştı.

18 Aralık 2015 Cuma günü saat 14.00’te Davutlar Merkezinde bulunan Kuşadası Müftülüğüne tahsisli 834 m2 arsa üzerine bir caminin temeli için tören yapıldı.

 

Davutlar Hikmet Bayrak Cami Temel Atma Töreni

Sunuculuğunu Mustafa Adalıoğlu Camii İmam Hatibi Ramazan Yavaş’ın yaptığı programa Aydın Vali Yardımcısı Sayın Mustafa AYHAN, Kuşadası Kaymakamı Sayın Muammer AKSOY, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Remzi ÇENGEL, Garnizon Komutanı Vekili, Aydın İl Mütfümüz Sayın Ömer KOCAOĞUL, Efeleler İlçe Müftüsü Sayın Salih AKCAN, Germencik İlçe Müftüsü Sayın Ömer ÇOBAN, Köşk Müftülüğü Vaizi Sayın Seyit Ali KIVRAK, Kuşadası Mal Müdürü Sayın Kemal ÇEVNİ, Kuşadası Sağlık Müdürü Sayın Osman CESUROĞLU, Kuşadası Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Arif YILAN, Kuşadası İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Şerafettin YAPICI, Siyasi Parti Temsilcileri, Dernek Başkanları, Muhtarlar, Kuşadası ve Davutlar’dan vatandaşlar, hanımefendi ve beyefendiler katıldı. 


Özaydın Bayülgen Camii Müezzin Kayyımı Mehmet CENGİZ’in Tevbe Suresinin 16-20. ayetleri okudu.

Tevbe Sûresi (14 – 20)

(16) Yoksa Allah sizden cihad edenleri ve Allah’tan, peygamberinden ve müminlerden başkasını sırdaş edinmeyenleri ortaya çıkarmadan, kendi halinize bırakılacağınızı mı sandınız? Allah yapıp ettiklerinizden haberdardır.

(17) Müşrikler, inkârlarına bizzat kendileri tanıklık edip dururken, Allah’ın mescidlerini onarıp şenlendiremezler. Onlar, yapıp ettikleri boşa giden kimselerdir ve onlar ebedî olarak ateşte kalacaklardır.

(18) Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur. 

(19) Hacılara su verme ve Mescid-i Harâm’ın imar ve bakım işini (üstlenen kimseyi), Allah’a ve âhiret gününe inanıp Allah yolunda cihad eden kimseyle bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında bir değildirler. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. 

(20) İnanan, hicret eden, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenlerin Allah katındaki mertebeleri pek büyüktür. Muradına erecek olanlar da onlardır. 

Kuşadası İlçe Müftüsü Açılış Konuşması Yaparken

Kuşadası İlçe Müftüsü Sayın Vehbi AKŞİT, Davutlar Hikmet Bayrak Camii hakkında bilgiler verdi.  Vehbi Akşit açılış konuşması:

Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müftüm, İlçe Müftülerim, Değerli Misafirler, Basınımızın değerli mensupları,

İşadamı hayırsever Sayın Hikmet Bayrak Bey’in yapımını üstlendiği  Davutlar Hikmet Bayrak Camimizin Temel atma merasimine hoş geldiniz.

Camiler, Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyyet sembolüdür.

Dünya semasını andıran gök kubbesi ile resim gibi hat sanatı ile, yükseklere doğru uzayıp giden minaresi bir cami yapmak ve içinde huzurla ibadet etmek en büyük bahtiyarlıktır.

İşte bugün burada, Müslümanlık tapusuna, bir imza atmak için toplanmış bulunuyoruz.

Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe sûresi, 18.ayet-i kerime)

 


Kuşadası İlçe Müftüsü Açılış Konuşması Yaparken

“Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

Ve âlemlerin sultanının ifadesi: “Kim, Allah’ın rızasını dileyerek bir mescid bina ederse Allah da onun için cennette bir saray hazırlar.”

Bu ifadelerle, mescid yapma işinin, kâmil bir imana sahip olanların işi olabileceği net bir şekilde ifade edilmektedir.

Daha önce burada bulunan camide yine hayırseverler tarafından yapılmış ve ibadete açılmış bir camimizdi. Camimizin adı Yeni fakat eskimişti. Davutlara yakışır bir cami yapmak amacıyla vatandaşlarımızın ısrarlı talepleri ile bu caminin yıkılıp yeniden yapılması konusunda gayretler sarfedildi. Caminin yıkılıp yeniden yapılması için resmi olarak çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.

Mayıs ayında yıkılan camimiz yeni bir projeyle hayata geçti. İşte bugün bu caminin temelini atıyoruz.

Mimar Erdoğan Elçi’nin planlarını çizdiği ve yaklaşık 1 milyon 200 bin TL ye mal olacak olan camimiz, 840 m2 arsa üzerine inşa edilecek ve camimizde kapalı alanda aynı anda 750-800 kişi namaz kılabilecektir. Camimizde Tek minare ve çift şerefeli olarak ve 40 metre boyunda olacak.  Camimizin zemin katı 301 m2 ser mahfil katı 119 m2 teras 55 m2 olarak planlandı. Tuvalet ve abdest alma yerleri ile inşallah 2016 yılı sonunda tamamlanacaktır.

Saygı Değer Dostlar!

Cami, nefes aldığımız dost bir ev. Cami, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik yuvası. Fakir fukara çaresiz insanların çaresi.

Cami, zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle, yabancının yerliyle bütünleştiği büyük bir insanlık evi.

Cami, ibadet ve fikir merkezidir. En büyük bilginler burada konuşur. Devlet vatandaşına burada yaklaşır, onunla bütünleşir.

Caminin varlığına tahammül edemeyenler bile, bir yakınına, musalla taşında, son görevini yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Camiye küsenler, son nefeslerini vermeden onunla gelip tanışmalıdırlar.

Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimizin, “İyilik yapmak ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın” fermanına uyarak güçlerinizi birleştirip, meydana getirdiğiniz bu mübarek mabedi, bir çekim merkezi yapmak sorumluluğu ile yüklenmiş bulunmaktasınız hepiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Davutlar Hikmet Bayrak Camimizin bölge halkımıza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, Caminin yapımını tek başına üstlenen Hayırsever İşadamı Sayın Hikmet Bayrak Bey’e teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

 

Aydın İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL

Aydın Vali Yardımcısı Sayın Mustafa AYHAN, Aydın Valisi Erol AYYILDIZ Bey’in selamlarını getirdi. Daha önce Kuşadası Kaymakamı olarak görev yapan Mustafa AYHAN, caminin hayırlara vesile olmasını temenni etti. 
Efeler İlçe Müftüsü Salih AKCAN dua ederken.

Aydın Efeler İlçe Mütfüsü Sayın Salih AKCAN Bey’in Temel Atma töreninden sonra, kurban kesildi ve protokol temel atma butonuna hep beraber bastılar.


Hikmet Bayrak Cami Temel Atma Töreni Duası

Cami Temel Atma Töreni

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?