Davutlar Sahil Camii Açılış Konuşması

Davutlar Sahil Camii Açılış Konuşması

DAVUTLAR MAHALLESİ SAHİL  CAMİİ

12 Haziran 2015 Cuma günü ibadete açıldı.

Vehbi AKŞİT- Kuşadası Müftüsü- Davutlar Sahil Camii Konuşması

Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın İl Müftüm, İlçe Müftülerim, Değerli Misafirler, Basınımızın değerli mensupları,

18 ay gibi kısa bir zamanda hayırsever vatandaşlarımızın katkı ve destekleriyle tamamlanan Davutlar Sahil Camimizin açılış merasimine hoş geldiniz.

Cami ve camiler, Kuba’da başlayıp Medine’de Peygamber mimarlığı ile devam eden ve daha sonra Anadolu’nun fethi ile her yere kondurulan adeta bir ülkenin tapusu ve aidiyyet sembolüdür.

Dünya semasını andıran gök kubbesi ile, resim gibi hat sanatı ile, yükseklere doğru uzayıp giden minaresi ve müştemilatı ile bir cami yapmak ve içinde huzurla ibadet etmek bahtiyarlığına ermiş bulunan Aziz ve şerefli Müslümanlar!

İşte sizler bu topraklarda, Müslümanlık tapusuna, bir imza daha attınız.

Şu müjdeyi duymak artık sizin hakkınız: (Tevbe sûresi, 18.ayet-i kerime)

“Allah’ın mescidlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.”

Ve âlemlerin sultanının ifadesi: “Kim, Allah’ın rızasını dileyerek bir mescid bina ederse Allah da onun için cennette bir saray hazırlar.”

Bu ifadelerle, mescid yapma işinin, kâmil bir imana sahip olanların işi olabileceği net bir şekilde ifade edilmektedir.

Saygı Değer Dostlar!

Cami, nefes aldığımız dost bir ev.Cami, omuzlarımızın birbirine değdiği bir birlik yuvası. Fakir fukara çaresiz insanların çaresi.

Cami, zenginin fakirle, işçinin işverenle, yönetenin yönetilenle, yabancının yerliyle bütünleştiği büyük bir insanlık evi.

Cami, ibadet ve fikir merkezidir.En büyük bilginler burada konuşur. Devlet vatandaşına burada yaklaşır, onunla bütünleşir.

Caminin varlığına tahammül edemeyenler bile, bir yakınına, musalla taşında, son görevini yapmak durumunda kalmaktadırlar.

Camiye küsenler, son nefeslerini vermeden onunla gelip tanışmalıdırlar.

Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimizin, “İyilik yapmak ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın” fermanına uyarak güçlerinizi birleştirip, meydana getirdiğiniz bu mübarek mabedi, bir çekim merkezi yapmak sorumluluğu ile yüklenmiş bulunmaktasınız hepiniz.

Değerli Hayırseverler!

Allah’ın rızasını umuyorsak, onun farzlarını yerine getirmek, haramlardan sakınmak, dinimizin cami gibi temel kurumlarını çalıştırmak, eğitimini öğretimini yapmak ve yaptırmak durumundayız.

Camilerimize nâmahrem elinin değmemesi, ezan seslerinin bu topraklar üzerinde ebediyen inlemesi buraların maddi ve manevi imarı ile mümkündür. Yetişmiş İmam-hatibi ile, camilere koşmuş cemaati ile, eğitim ve öğretimi ile camiler toplumu imar ve inşa etmelidir. Camilerimiz bu noktada hedefsiz ve gayesiz olmamalıdır. Hedefi ve gayesi olmayanlar ömürlerini boşa geçirenlerdir. Ve ziyana uğrayanlardır.

Aziz kardeşlerim!

Cami yaptık artık görev bitti demeyin. Cemaat olmaya devam edin. Günde 5 defa okunan ezana ve çağrıya cevap verin. Caminin dışında öteki faydalı kurumların yapımını da ihmal etmeyin.

Zira Camiler, fabrikalar ve eğitim kurumları milletleri ayakta tutan temel 3 unsuru oluşturur. Cami dini ve ahlâkı temsil ederken, fabrikalar üretim alanlarını temsil eder. Okullarımız da eğitim ve öğretim kurumlarını temsil eder ki, üniversiteler, hastaneler bunların kapsamında değerlendirilir. Bu üç temel unsura gerekli değerini vermek durumundayız. Evet ahlâklı ve dindar insanları, fabrikalarda ve üretim mekânlarında çalışan işçileri, okullarda ve üniversitelerde memleketi kalkındırmak için kafa yoran öğretmen ve öğrencileri ile medeni ve çağdaş bir memleket. İşte bütün hedefimiz bunu gerçekleştirmek olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Davutlar Sahil Camimizin bölge halkımıza hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.
12 Haziran 2015 Cuma günü ibadete açıldı.
12 Haziran 2015 Cuma günü ibadete açıldı.
Kuşadası Davutlar Sahil Camii Aydın Valisi Sayın Erol AYYILDIZ Bey’in teşrifleriyle 12 Haziran 2015 Cuma günü ibadete açıldı.

Kuşadası Davutlar Mahallesi Sahil Camii açılışına, Aydın Valisi Erol AYYILDIZ, Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Aydın İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL, Efeler İlçe Müftüsü Salih AKCAN, Germencik İlçe Müftüsü Ömer ÇOBAN, Yenipazar İlçe Müftüsü Şevket BULUT, Antalya İl Müftü Yardımcısı Mustafa AYDIN, Kuşadası Emniyet Müdürü Özgür BATÇIOĞLU, Kuşadası Daire Amirleri, Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi AKŞİT ve Kuşadası Eski Müftüsü (Balıkesir Altıeylül İlçe Müftüsü) İbrahim TÜREDİOĞLU, dernek başkanları ve vatandaşlar katıldı.
 

Aydın Valisi Ömer AYYILDIZ, Aydın İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL, Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT, Kuşadası Eski Müftüsü ve Balıkesir Altıeylül İlçe Müftüsü İbrahim TÜREDİOĞLU Açılış Kurdelası kesiyorlar.
Kuşadası Müftülüğü din görevlilerinden Mimar Sinan Camii Müezzin Kayyımı Ali KÖSE, Adalıoğlu Camii İmam Hatibi Ramazan YAVAŞ ve Özaydın Bayülgen Camii Müezzin Kayyım Mehmet CENGİZ Hocalar Mevlid-i Şerif okudular ve Kuran ziyafeti verdiler.
 
Kuşadası Sahil Camiinin bölge halkı için çok önemli bir eser olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Mimar Mehmet Emin GİRGİN, bu caminin büyük bir ihtiyacı karşıladığını ifade etti. Dernek Başkanı Mehmet Emin GİRGİN “Beldelerimizin, yerleşik alanlarımızın ilk göze çarpan yerlerinden biri elbette mabedlerimizdir. Nerede göndere çekilmiş bayrağımızı ve gökyüzüne süzülen minarelerimizi görsek gururlanır ve göğsümüz kabarır. Bu güzel vatanımızda ezan seslerinin her yerden duyulması islamı yaşayan tüm müslümanlar için önemlidir. Oruçlu iken iftar veya sahur saatlerini bilmemize rağmen illaki ezan sesini duymak isteriz. Namaz kılacak olsak vakit geldi mi diye sormayız, Ezan okundu mu? deriz. Bu nedenlerle bizler de bu sahil şeridinde 25 yıldan beri özellikle Ramazan ayında ve namaz vakitlerinde ezan sesini duyabilmek için açık alanlara çıkıp, radyo ve televizyonları kapatıp ezan sesi dinlerdik” dedi.
Aydın İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL
Kuşadası Sahil Camii Açılış Töreninde Konuşuyor

Aydın İl Müftüsü Ömer KOCAOĞUL yaptığı konuşmada , “Mimar Mehmet Emin GİRGİN ve yönetim kurulunu yürekten, gönülden kutluyor, teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Çünkü inancımız için, ibadetimiz için, yaşayan bu eseri buraya dikebilmek, fedakârlık yapmak önemli idi.  Tüm çocuklarımız ve ailelerimizi de bu güzel fedakârane çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, bu hayırsever katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Ecdadımız gittiği her yere yerleştikten sonra, ibadet ihtiyacını karşılamak için hemen bir mescit yapmaya, cemaati bir arada toplamaya özen göstermiştir. Bu bir peygamber geleneğidir. Peygamberimiz de Mekke’den Medine’ye hicreti esnasında Kuba’da takva üzerine kurulu bir mescit inşa ederek, bu konunun önemine dikkat çekmiştir. 

Aydın Valisi Erol AYYILDIZ açılış kurdelasını keserken, yaptığı konuşmada; Ramazan ayı arefesinde böyle güzel bir mabedi açmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün günlerden Cuma… Mü’minlerin Bayramı. Burada Namaz kılınacak, Yaz Kur’an Kursları açılacak, Çoçuklar çiçek açacak. Camilerin süsü cemaattir. Buraları cemaatsiz bırakmayın. dedi.


İlçe Müftüsü Vehbi AKŞİT “Kuşadası Davutlar Sahil Camiinin Kuşadası Müftüsü olarak ibadete açtığım ilk cami olması bakımından benim için çok önemli… Artık Merkezden okunan ezanlar, Kuşadası Davutlar Sahilinde de yankılanacak, hatta Yunanistan da Samos adasında da duyulacak, bundan dolayı çok mutluyum,  dedi.  Açılış sonunda Kuşadası Sahil Camiinin yapımında emeği geçen hayırseverlere vermiş oldukları katkılardan dolayı plaket verildi.

Daha sonra hep birlikte cami açılışı yapıldı.

Cuma vaazında Aydın İl Müftüsü Sayın Ömer KOCAOĞUL Bey, Camilerin önemi. yaklaşan Ramazan ayı ile ilgili genel bilgiler verdi. Ayrıca yaz tatilinde açılacak olan Yaz Kur’an Kursları hakkında da bilgiler veren KOCAOĞUL, açılan caminin boş kalmaması için gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Cuma Hutbesini İlçe Müftüsü Vehbi Akşit okudu ve Cuma namazını kıldırdı. 

Cuma namazından sonra katılanlara, Keşkek ve Etli Pliav, ayran ikram edildi.

Basında Çıkan Haberlerhttp://www.haberler.com/davutlar-da-cami-acilisi-7412885-haberi/ 

http://yenisabah.com.tr/video-detay/davutlarda-cami-acilisi–kusadasi/1523/

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?