Hac Festivali

Hac Festivali

Hac ve Umre Hatıraları

Hac festivali ile ilgili Başmakçı’da yapmış olduğumuz plan.

2000 yılında yaklaşık 30 kişi hacca gitmek için kayıt yaptırmıştı. Başmakçı Müftülüğünde açmış olduğumuz hac seminerlerine katılan hacı adaylarına bir teklifte bulunmuştum. Teklifim şuydu:

30 hacı yaklaşık ortalama 15 aile. Bu ailelerin tamamı hacca gitmeden önce veya hacdan sonra hacı pilavı adı altında yemek verirler. Genelde Başmakçı halkının tamamı çağrılır. Yemekler yenir. Mevlit okunur ve dualar edildikten sonra herkes dağılır. Bu verilen yemeğin de her hacıya bir bedeli vardır.

Bu yemek meselesini birleşerek halledip, ayrı ayrı yemek vermek yerine bir defa verilmesi teklifi idi. Her hacı vereceği bu yemek için ortaya koyacağı bedel ortalama 1 milyar civarı. 15 aile olduğunu varsayarsak 15 milyar.

Hepsi birleşeceği için bu 15 milyar bir araya toplansın. İçlerinden bir komisyon oluşturulsun. Sekreteryasını da müftülük yapsın dedim. Bu parayla yapılacak işleri de anlattım: Bakın neler yapabiliriz:

1. 15 milyarın 3 milyarını verilecek yemek için ayıralım.

2. 100 fakir aileye 50 milyondan gıda yardımı yapalım. 100×50=5 milyar

3.  Hac yemeğini Başmakçı için söylüyorum. 1. Hac Festivali haline dönüştürelim. Başmakçı’nın tanıtımını yapalım. Güzel bir organizasyonla önemli kişileri davet edelim.

4. Hac yemeği ile birlikte sünnet olma çağına gelmiş ne kadar çocuk varsa sünnet ettirelim.

5. Bir caminin minaresi ile caminin ihtiyaçları varsa onu karşılayalım.

6. Başmakçı’dan daha önce ne kadar kişi hacca gitmiş ise, bunların isimlerini tesbit edip, bu hac festivalini bahane edip, senede belli günlerde toplanıp, hac hatıralarını anlatalım.

Evet, bu ve benzeri teklifleri hacı adaylarına sundum. Hemen hemen hepsi kabul ettiler. Hacdan sonra yapalım dediler. Ancak, hac sonrası bütün bu tekliflerimizi değişik bahaneler ileri sürerek yapmadılar.

Ben de bu teklifleri bir okuyan olur, belki birilerinin kafalarında güzel fikirlerin oluşmasına imkan verir diye buraya yazıyorum.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?