Bilgi

Hacı Ahmet Kayhan Dedenin Duası

Hacı Ahmet Kayhan Dedenin Duası

Allah’ım lütfet ki gittiğimiz her yere barış götürelim; bölücü değil, bağdaştırıcı, birleştirici olabilelim. Nefret olan yere sevgi, yaralanma olan yere affedicilik, kuşku olan yere inanç, ümitsizlik olan yere ümit, karanlı olan yere aydınlık ve üzüntü olana yere sevinç saçıcı olmayı bize lütfet Ya Rabbi.

HACI AHMET KAYHAN DEDE’NİN DERLEDİĞİ DUA

Yaratan Yüce Rabbimiz, Sana hamd ü senalar olsun. Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin ve sellim.

Allah’ım lütfet ki gittiğimiz her yere barış götürelim; bölücü değil, bağdaştırıcı, birleştirici olabilelim. Nefret olan yere sevgi, yaralanma olan yere affedicilik, kuşku olan yere inanç, ümitsizlik olan yere ümit, karanlı olan yere aydınlık ve üzüntü olana yere sevinç saçıcı olmayı bize lütfet Ya Rabbi.

Kusurları gören değil, kusurları örtenlerden; teselli arayanlardan değil, teselli edenlerden; anlayış bekleyenlerden değil, anlayış gösterenlerden; yalnız sevilmeyi isteyenlerden değil, sevenlerden olmamıza yardım et.

Yağmur gibi hiçbir şeyi ayırt etmeyip her aldığı yere canlılık bahşedenlerden, güneş gibi hiçbir şeyi ayırt etmeyip ışığıyla tüm varlıkları aydınlatanlardan, toprak gibi her şey üstüne bastığı halde hiçbir şeyini esirgemeyip nimetlerini herkese verenlerden ve gece gibi bütün ayıpları sarıp örtenlerden olmayı bize lütfet.

Alan değil veren ellerin, affedici olduğu için affedilenlerin, Hak ile doğan Hak ile yaşayan ve Hak ile ölenlerin ve sonsuz yaşamda yeniden doğanların safına katılmayı bizlere nasip eyel.Amin.

Allah’ım, Hz. Muhammed (sas) ve onun hanedan ve yararına olan selamın, yaratılanların sayısınca, hoşnutluğun nisbetinde, arşın ağırlığınca, kelimelerin mürekkebi miktarınca olsun.

Allah’ım, bizleri sana tevekkül edip gönül bağlayanlardan eyle. Bizler fakir kullarız, Sen bizi zengin kıl. Bizler zayıflarız, Sen bizi kuvvetlendir. Bizler günahkarız. Sen bizi bağışla. Bizi razı olduğun din üzerine sabit kıl.

Allah’ım, dünyada ibadet etme imkanını, günahlardan kaçma şuurunu, ahirette ise cennetini, cemalini görmeyi ve azabından selamette kalmayı diliyorum.

Ey her garibin sahibi, benim hem dünyada, hem ahirette dert ortağım Sensin. Canimi Müslüman olduğum halde al, ıslah eyle. Dert ve şikayetlerin son durağı, isteklerin gayesi de Sensin. Sen şu isteklinin gözyaşına merhamet et. Rabbim Sen yegane sahip iken ben kime sığınayım?

Allah’ım, bize razı olduğun şeyleri yapmayı nasip et. Sana olan ibadetlerimiz ile bizleri diri eyle. Rabbim duamı reddetme, beni kendi güç ve kuvvetime terk etme, acizliğime merhamet et. Fakirlik ve perişanlığıma acı, bize layık olduğumuz şeklide muamele etme. Yüzümüzü Senden başkasına secde etmekten koruduğun gibi, ellerimize de Senden başkasına açmaktan koru.

Allah’ım, salat ve selam (Es-selamü aleyke eyyühen-Nebiyyü) Efendimiz Hz. Muhammed (sas)’e ve onun âl ve ashabına olsun. Öyle bir salât ki bizi her türlü korku, bela ve benzeri şeylerden korusun, kurtarsın. Bizi bütün ayıp ve kusurlardan, günah ve isyanlardan temizlesin ve bütün günahlarımızın affedilmesine sebep olsun. Amin.

Allah’ım, azabından rızana, affına, Senden yine Sana sığınıyorum. Sen kendini yücelttiğin gibi ben Seni yüceltemem.

Allah’ım, Doğu ile Batı’yı birbirinden uzak tuttuğun gibi beni de günahlardan uzak tu. Amin.

Allah’ım sonunda küfür olmayan iman ve yakin, dünya ve ahirette şerefini kazandıracak bir rahmet ihsan et.

Allah’ım, bize bizimle günahlarımız arasında bir engel meydana getiren bir korku, cennete ulaştıracak bir itaat, dünya musibetlerini kolaylaştıracak bir inanç ver.

Allah’ım, hayatımı her türlü hayrın artmasına, ölümünü her türlü kötülükten kurtuluş vesile kıl.

Allah’ım, korkmayan kalpten, kabul edilmeyen duadan, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden sana sığınırım.

Allah’ım, bizleri hidayette olan ve hidayet ulaştıranlardan eyle. Ecele (boşa geçen) ömürden, cimrilikten, fakirlikten sana sığınırım. Sana ibadet etmede, sana şükretmede, seni zikretmede bizlere yardımcı ol. Allah’ım Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri de affet.

Ey, evvellerini evveli, Ey ahirlerinin ahiri, Ey sağlam kuvvet ve güç sahibi, Ey yardım talep edenlerin Rahmanı, Ey Merhametlilerin merhametlisi, Ey semaların ve göklerin benzersiz mucidi, Ey Celal ve İkram sahibi, beni ateşten koru.

Ey Aziz, Ey Kerim, Rahman ve Rahim olan Allah’ım, beni şedit azaptan kurtar.

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala seyyidina Muhammedin ve sellim. Dualarımızın kabulü için Fatiha. Amin.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Bilim Dalında Doktora Öğrencisidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?