Hatta eşinin ağzına verdiğin lokma bile

Hatta eşinin ağzına verdiğin lokma bile

 1. Sa`d İbni Ebû Vakkâsradıyallahu anh’ın rivayet ettiği, bu kitabın baş tarafındaki ihlâs ve niyet konusunda geçen uzun hadiste Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Sa`d’e hitâben şöyle buyurmuştu:

“Allah rızasını düşünerek yaptığın harcamalara, hatta yemek yerken eşinin ağzına verdiğin lokmalara varıncaya kadar hepsinin mükâfatını alacaksın.”

Buhârî, Îmân, 41, Cenâiz 36, Vesâyâ 2, Nefekât 1, Merdâ 16, Daavât 43, Ferâiz 6; Müslim, Vasıyyet 5. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Ferâiz 3; Tirmizî, Vesâyâ 1; Nesâî, Vesâyâ 3; İbni Mâce, Vesâyâ 5

 Değerli Kardeşlerim

Bu hadisi şerifi, Kütahya’da bir meslektaşımın düğününde sohbet olarak anlatmıştım.

Bugün düğün töreninde gelin ve damat birbirlerine pasta ikram edip, çatalla eşinin ağzına uzatıyor ya! Bu hadis ne kadar manidardır.

Benim bu konuda bir hatıram var. Hem hadisi öğrenelim hem de kulağımıza küpe bir nasihat dinleyelim.

1992 yılında nişanlı iken, rahmetli kayınpederim Yaşar Yıldırım ailecek bir sofrada yemek yerken, bana “Oğlum ben anneni Almanya’da iken elimle besledim” demişti. O gün konuyu tam anlayamamıştım. Bu kadar da olmaz demiştim.

Ancak yıllar sonra bu hadisi okuyunca Kayınpederemin ne kadar haklı olduğunu anladım.

Peygamber Efendimiz, eşlerle muhabbeti sağlamak için, kocanın evine aldığı her şeyin sadaka olduğunu, hatta bu sadakalardan eşinin ağzına verdiğin lokmalara varıncaya kadar sevap olduğunu anlatmış.

Bugün günümüzde bunu ters bulanlar da vardır. Ancak hadis bu.

Şimdi kulağa küpe bir görev veriyorum sizlere. Herkes evine gittiğinde, eşi bir tabak içinde karpuz dilimleyip getirmişse siz o karpuzdan bir dilimi çatala batırıp ağzınıza götüreceğiniz esnada aklınıza Vehbi Hoca gelsin demiştim. En azından bir hadis öğrendik ve bu hadisi tatbik edelim, diye tavsiyede bulunmuştum. Bir de bunu deneyin, tecrübenizi de bana anlatın demiştim.

Ertesi gün Kütahya Merkez Karagöz Ahmet Paşa Camii İmam Hatibi Tevfik Kara hocam, Müftülükte ziyarete geldi. Yüzüm gülümsüyordu. Biraz muhabbet ettik. Sonra bana anlattı.

 • Hocam sizin tavsiyeniz üzerine eve gittiğimde baktım eşim çay demlemiş, balkonda oturuyor. Bir müddet sonra bir tabağa karpuz dilimlemiş, getirmiş ve bana:
 • Buyur bey, diyerek verdi. Ben de tam karpuzu çatala batırdım, ağzıma atacaktım ki, Hocak aklıma siz geldiniz. dedi.
 • Daha sonra, çatalı eşime uzattım. Buyur hanım dedim. Eşim önce afalladı, sonra karpuzu yedi. Sonra bana:
 • Bey başına taş mı düştü, hayırdır sen böyle şeyler yapmazdın. 40 yıllık evliyiz, hiç böyle bir şey yapmadın dedi.
 • Sorma dedim, bugün düğün sohbetinde Vehbi Hoca bir hadis okudu. Bu hadiste; “Allah rızasını düşünerek yaptığın harcamalara, hatta yemek yerken eşinin ağzına verdiğin lokmalara varıncaya kadar hepsinin mükâfatını alacaksın.” deyince
 • Eşim hüngür hüngür ağladı. Demek O Koca Peygamber, asırlar öncesi bizim mutluluğumuzu düşünmüş diyerek,
 • O zaman bu yazıyı hatırayı okuyan siz değerli kardeşlerim. Eşinizi mutlu etmek sizin elinizde…

Açıklamalar

Sözü edilen bu 7 numaralı uzun hadîs-i şerîfte Sa`d İbni Ebû Vakkâs başından geçen bir olayı anlatmıştı. Olay şu idi:

Peygamber Efendimiz’le birlikte Vedâ Haccı için Mekke’ye gelmişlerdi. Sa`d orada ağır bir hastalığa yakalanmıştı. Efendimiz kendisini ziyârete geldiğinde, Mekke’de öleceğini düşünerek ona bir mesele danışmıştı. Demişti ki, ben zengin bir adamım. Kızımdan başka da mirasçım yok. Malımın üçte ikisini sadaka olarak dağıtabilir miyim?

Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem de ona mirasçılarını zengin bırakmak gerektiğini, onları başkalarına muhtaç etmenin doğru olmayacağını anlatmış ve malının üçte birini sadaka olarak dağıtabileceğini buyurmuş ve peşinden de yukarıdaki hadîs-i şerîfi söylemişti.

Bu hadîs-i şerîf her işin başının Allah rızası olduğunu ortaya koymakta, insan ne yaparsa Allah’ı memnun etmek için yapmalı, demektedir.

Burada bize şu anlatılmaktadır:

Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için büyük paralar, servetler harcamak şart değildir. Çoğu kimsenin önemsemediği bir işi yaparak da Allah rızası kazanılabilir. İnsan eşiniçoluğunu çocuğunu sevindirirken, onlarla gülüp oynarken bile sevap elde edebilir. Önemli olan, “Rabbim ben eşimi mutlu etmek, çocuklarımı sevindirmek istiyorum. Sen onları bana emanet ettin. Ben de senin emanetine saygı duyuyor, onlara karşı görevimi yapıyorum”, diye düşünebilmektir. Çocuklarına bir yiyecek, giyecek alırken Allah’ı düşünmek ve onun rızasını elde etmeyi istemektir.

Aile fertlerinin geçimini temin etmek, onları kimseye muhtaç etmemeye çalışmak dinimize göre önemli bir olaydır. Allah’ın sevgisini, cennetini, cemâlini kazandıracak kadar büyük bir meseledir. Eşiyle şakalaşırken maddî haz duymak, sevap kazanmaya engel değildir. Nitekim Peygamberaleyhisselâm insanın eşiyle cinsî ilişkide bulunmasının bile sadaka olduğunu ifâde buyurmuş; bunu yadırgayan sahâbîlerine “Ya ihtiyacını haram yoldan giderse ne olacaktı!” diyerek bu gerçeği perçinlemiştir.

Şakalaşırken eşin ağzına verilen bir lokma bile sadaka sayılırsa, ailesinin ihtiyaçlarına sarfettiği paralar kim bilir insana ne büyük sevaplar kazandırır!

 

Hadisten Öğrendiklerimiz

  1. Allah rızası için yapılan her hayır insana sevap kazandırır.
  2. Mübah işler iyi niyetle yapıldığında birer hayıra dönüşür.
  3. Bir müslümanın eşini sevindirmek için yaptığı her davranış, Allah’ı memnun eder.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?