Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 1-3 Nisan 2016

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 1-3 Nisan 2016

Kuşadası Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Sayın Mahmut ÖKÇESİZ Bey‘in kaleminden

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-1

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Derneği ve Kuşadası Müftülüğü ’nün birlikte organize ettiği “ Kuşadası ve Civarı Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu “ 01-03 Nisan 2016 tarihinde Kuşadası Sealight Resort Otel’inde icra edildi. Ülkemizin 11 değişik üniversitesinden 26 akademisyenin katıldığı ve 19 değişik tebliğin sunulduğu iki gün süren b ilginç sempozyumun iki ana amacı vardı: Birincisi Kuşadası’nın önemli bir değeri olan 18 yy sonu ve 19. yy ilk yarısının büyük Mutasavvufu ve Halveti tarikatı kol pirlerinden Kuşadalı İbrahim Halveti Hz. hakkında detaylı bilgileri ortaya çıkarmak. İkincisi ise son yıllarda turizmin etkisi ile büyük bir boşluğa düşen ve yok olma noktasına gelen Kuşadası manevi hayatını yeniden tanzim etmek için bir işaret fişeği atmak idi. İki gün boyunca sunulan bildirilerinde açıklıkla ortaya çıkardığı üzere çok doğru bir adım atılmıştır ve inşallah bu sempozyum geleneksel hale getirilecek ve uluslar arası bir platforma taşınarak Azerbaycan’dan Balkanlara kadar uzanacaktır. Sempozyum geniş bir ilgiye mazhar olmuş sadece Kuşadası sakinleri tarafından değil Aydın, İzmir ve Manisa illerinden gelen Hz. Pir’e gönülden bağlı vakur ve aşk ile dolu CAN’lar tarafından da ilgi ve dikkatle izlenmiştir. Sempozyum süresince Suna-Arkın ONGAN çifti tarafından 57 parça Hat-Tezhip-Ebru ve Minyatür eserlerinden oluşan karma sergi düzenlenmiştir.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-2

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu 01 Nisan 2016 Cuma günü saat 10.00 Kuşadası kaymakamı sayın Muammer AKSOY beyefendinin katılımı ile başladı. Karma serginin açılışından sonra salona geçildi ve tören başladı. Sunuculuğunu Kuşadası müftüsü Vehbi AKŞİT’in yaptığı tören açılış konuşmasını dernek başkanı Mahmut ÖKÇESİZ yaptı. Düzenleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Himmet KONUR Kuşadalı İBRAHİM HALVETİ Hz. hayatını ve tasavvuftaki yerini anlattı. Kuşadası kaymakamı Muammer AKSOY beyefendi ise yaptığı konuşmada Kuşadası turizmini ve kültürü hakkında bilgiler verdi. Protokol konuşmalarından sonra sempozyuma öğle yemeği ve Cuma namazı için ara verildi. Saat 14.30 başlayan öğleden sonraki birinci oturumda 5, ikinci oturumda ise 4 değişik bildiri okundu ve sempozyumun birinci günü sona erdi. Sempozyum açılışına Aydın İl müftüsü Ömer KOCAOĞUL, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri AKTAKKA, Efeler İlçe Müftüsü Salih AKCAN, Kuşadası ilçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin YAPICI, Yurt-Kur müdürü Salih KOTAN, Liman Başkanı Yaşar KARABACAK, Mal Müdürü Kemal ÇEVNİ, Sağlık Müdürü Osman CESUROĞLU- Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Arif YILAN, Meteoroloji Müdürü Ahmet LEVENT, İncirliova ilçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÇALIŞKAN, Yerel Tarih Dergisi İmtiyaz Sahibi Ali ERGÜL, Editörü Nail TOPAL, ADA-ÇEV Derneği başkanı Mustafa DİNÇOĞLU ve kalabalık bir resmi erkan katıldı. Üzüldüğümüz nokta ise Kuşadası Belediye başkanı sayın Özer KAYALI beyi aramızda göremediğimiz gibi Kuşadası Belediyesini temsilen tek bir kişinin bile gelmemesi idi. Sempozyuma katılıp bizleri onurlandıran herkese teşriflerinden dolayı kendilerine TEŞEKKÜR ediyoruz.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-3

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu’nun en dikkati çeken katılımcıları HALVETİ CAN’lardı. Teşriflerinden büyük onur duyduğumuz saygıdeğer H. Şükrü YAYINTAŞ beyefendinin liderliğinde, değerli dost Hasan Ali BAŞARACI beyin organizasyonunda ve saygıdeğer hanımefendi Sühendan ERDİN temsilciliğinde bizlere unutulmaz iki gün yaşattılar. Her gün ortalama 200 km yolculuk yapan, sabah erken saatlerde yola çıkan ve akşam geç saatlerde hanelerine ulaşan, yediden yetmişe aşk ile hareket eden bu125 CAN disiplin ve vakar içinde hareket ettiler, akışı bozmadan ve karıncayı dahi incitmeden, Hz. Pir’den aldıkları manevi irşad terbiyesi ile aşk ile bildirileri dinlediler ve kısacası gönüllerimizi fethettiler. Bir lidere bağlı nasıl hareket edileceğinin ve sadakatle bağlılığın ne demek olduğunu davranışları ile dimağımıza nakşettiler. Bu işte özlediğimiz ve Kuşadası’nda uzun yıllardır görmediğimiz enfes bir tablo idi. Bize bu güzelliği yaşatan, Hz. Pir’e layık olduklarını ispat eden ve sempozyumumuza renk katan bu güzide insanlara, H. Şükrü YAYINTAŞ Beyefendi’nin şahsında tüm HALVETİ CAN’lara TEŞEKKÜR etmek boynumuzun borcudur ve bir hakkı teslim etmektir. Hz Allah (c.c.) sizlerden razı olsun. İnşallah yakında Manisa Genç Tasavvufçuları Destekleme ve Geliştirme Derneği ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği kardeş dernek olacaklar ve işbirliği yapacaklardır.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-4

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu’nun en renkli bölümlerinden biride 3 gün sergilenen karma sergi idi. Küratörlüğünü müzehhibe ve Ebruzen SUNA ONGAN hanımefendinin ve Hattat ARKIN ONGAN beyefendinin yaptıkları ve toplam 57 parçadan oluşan karma sergi davetlilere ve akademisyenler unutulmaz bir görsel şölen izleme fırsatı sundu. Gelenekli el sanatlarımızdan olan Hat, Ebru, Minyatür ve Tezhip eserler hayranlıkla izlendi ve çok beğenildi. Hattat Arkın ONGAN beyin bizzat sergi salonunda özel kalemle yazdığı Besmele-i Şerif, hat levhalar ve dualar büyük bir ilgi odağı oldu. Karı-koca ONGAN çiftine sempozyuma renk kattıkları ve emekleri için çok TEŞEKKÜR ederiz.

BİR SEMPOZYUMUN ARDINDAN-5

01 Nisan 2016 Cuma günü başlayan Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu renkli tablolara sahne oldu ve Kuşadası’nda ilklerin sempozyumu olarak hafızalara kazındı. Kültürümüzde ve musikimizde müstesna bir yeri olan TÜRK TASAVVUF MÜZİĞİ enfes bir konser olarak 1. Günün akşamı Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel sahnesinde icra edildi. Neyzen Muharrem SÖNMEZ başkanlığında, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçılarından bir grup tarafından değerli bestekar AHMET HATİPOĞLU’nun bestelerinden tasavvuf musikisinin enfes örnekleri olan salat-ı şerifler, naatlar ve ilahiler icra edildi ve ruhumuza akan nağmelerle mest olarak günün yoğunluğunu attık. Bizlere bu güzelliği yaşatan başta Muharrem SÖNMEZ bey olmak üzere koro şefi sayın Ümit YAZICI beye ve değerli ekip arkadaşlarına sonsuz şükranlarımızı arz ederiz.


Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat

ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu

Davetiye ve Sempozyum Programı

Sempozyum Bildiri Özetleri

Sempozyum Afişi

Word formatında Davetiye

 

 

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumunu anlatmak amacıyla bugün yapımcılığını sayın Mustafa Özbaş ve Gürol Pehlivan hocalarımızın yaptığı TRT İzmir Kent Radyo’nun Saat Kulesi adlı programına konuk olduk. Düzenleme kurulu üyesi sayın Prof. Dr. Himmet Konur hocamla birlikte 1 saate yakın güzel bir söyleşi ile sempozyumu ve Kuşadası’nı konuştuk. Bize bu imkanı verenlere şükranlarımızı arz ederiz.


16 Mart 2016 Çarşamba günü Kuşadası Müftümüz Sayın Vehbi AKŞİT ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Sayın Mahmut ÖKÇESİZ ile birlikte, Kuşadası 105 FM radyosunda canlı yayına katıldılar.

1-3 Nisan 2016 tarihleri arasında Kuşadası Sealight Resort Otel’de düzenlenecek olan Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu hakkında dinleyicilere bilgiler verdiler.


20 ŞUBAT 2016 CUMARTESİ-
KUŞADALI İBRAHİM HALVETİ SEMPOZYUMU DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ile Kuşadası Müftülüğü ‘nün ortaklaşa hazırladığı ve 1-3 Nisan 2016 tarihleri arasında Kuşadası Sealight Resort Otel’de yapılacak olan Kuşadası ve civarı Tasavvufi Hayat ve Hz. İbrahim Halveti Sempozyumu Düzenleme Kurulu toplantısı yapıldı.

Düzenleme Kurulu ; Başkan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslami Bilimler İslam Hukuku Ana Bilim dalı başkanı Prof. Dr Mustafa YILDIRIM başkanlığında, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Himmet Konur, Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyesi Mehmet Veysi Dörtbudak, Kuşadası Müftüsü Vehbi AKŞİT ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği başkanı Mahmut ÖKÇESİZ ile iki gün süren toplantılar ve inceleme gezileri yaptılar. Kuşadası’nda yapılan toplantılarda sempozyuma katılacak bildirilerin son durumu, kabul edilen bildiri özetleri, bildiri sunacak akademisyenlerin ulaşım ve konaklama konuları, sempozyum programı, sempozyum katılım belgeleri, afişleri, sempozyum oturumları, oturum konuşma süreleri, vb teknik konular ayrıntılı olarak ele alındı ve her detay titizlikle incelendi.

Birinci gün yapılan toplantılardan sonra, sempozyumun yapılacağı otel, sempozyum salonu, otel odaları, ses düzeni, konser salonu, vb. konular düzenleme kurulu başkan ve üyeleri tarafından incelendi ve sempozyum süresince doğabilecek tüm aksaklıklar için tedbirler konuşuldu. Birinci günün akşamı kurul üyelerinin ve eşlerinin de katıldığı akşam yemeğinde neşeli bir ortamda sohbet edildi ve günün yorgunluğu atıldı.

İkinci gün ise ; düzenleme kurulu başkanına, üyelerine ve eşlerine Kuşadası şehri gezdirilerek Kuşadası’nın tarihi ve kültürü hakkında bilgiler verildi.

Dernek başkanımız Mahmut Ökçesiz rehberliğinde yapılan bu gezide, İbramaki, kale içi, Alkış evi, kale içi camisi, Hacı İbrahim Camisi ve haziresi, Yıldırım Caddesi üzerindeki bazı tarihi evler, Çalıkuşu evi sırasıyla gezildikten sonra, düzenleme kurulu restore edilen ve Kuşadası Müftülüğüne hibe edilen Ulvi Adalıoğlu Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulunduğu. Klasik Türk müziği ve Tasavvuf musikisi koroları, Ney, tambur, bendir, rebap, vb. musiki kursları, Osmanlıca ve Arapça dil kursları, katı, minyatür, hüsn-ü hat, tezhip, kağıt rölyef, vb. gelenekli Türk Sanatlarının öğretileceği bu merkezi inceleyen kurul üyeleri bazı tavsiyelerde bulunuldular.

Kuşadası müftümüz ve dernek başkanımız hocalarımızın tavsiyelerini dikkatle dinlediler, notlar aldılar ve düşüncelerini beyan ettiler.

Merkezden ayrılan düzenleme kurulu üyeleri ve eşleri öğle yemeği için yerel lokantalarımızdan birinde mola verdiler. Yemekten sonra İzmir’den gelen başkan ve üyeleri eşleri ile birlikte Kuşadası’ndan ayrıldılar.

1-3 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan sempozyuma tüm halkımız davetlidir ve çok değerli bildirilerin yer aldığı bu ilginç sempozyumun Kuşadası tarihine yeni bir pencere açacağını ve büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.


 


                   

Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat

ve

Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu

           

01-03 Nisan 2016 tarihlerinde Kuşadası Müftülüğü ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği tarafından “Kuşadası ve Civarında Tasavvufi Hayat ve Kuşadalı İbrahim Halveti Sempozyumu” düzenlenecektir. Sempozyum ile ilgili bilgiler aşağıdadır.

 

 

 

Düzenleme Kurulu:

Prof. Dr. Mustafa YILDIRIM

Prof. Dr. Himmet KONUR

Vehbi AKŞİT

Mahmut ÖKÇESİZ

 

Sekreterya

Betül İZMİRLİ

 

İletişim Bilgileri

Bildirilerin gönderileceği e-posta adresi:

info@kusadaliibrahimhalveti.com

Sempozyum süreciyle ilgili bilgiler  http://www.kusadaliibrahimhalveti.com adresinden takip edilebilir.

 

 

Ulaşım ve Konaklama:

Sempozyum başlangıç ve bitiş tarihleri

01-03 Nisan 2016

 

Sempozyum adresi:

SEALIGHT RESORT HOTEL

Boyalik mevkii 09400 Kusadasi – Türkiye

 

Phone: +90 256 622 31 32

Fax: +90 256 622 24 54

Web : http://www.sealighthotel.com/

 

Ulaşım ve Konaklama giderleri:

Düzenleyen kurumlar tarafından karşılanacaktır

 

 

Bildiri özetleri son gönderme tarihi

20 Ocak 2016

 

Kabul edilen bildirilerin ilan tarihi

05 Şubat 2016

 

Bildiri metinlerinin son teslim tarihi

21 Mart 2016

 


BİLDİRİ SUNACAK AKADEMİSYENLER

1. Prof. Dr. Himmet Konur, “Tasavvuf Nedir? Kuşadalı İbrahim Halveti Kimdir?”
2. Ar. Gr. Dr. Kemal R. HAYKIRAN- İbrahim Halvetî Hazretlerinin Yetiştiği Ortam: XIX. Yüzyılın Başlarında Batı Anadolu’nun Kültürel ve Fikrî Durumu (saat)
3. Prof. Dr. Mehmet Demirci, Kuşadalı İbrahim Halveti’nin Tekkelere Bakışı
4. Doc. Dr. İbrahim Işıtan- Kuşadalı İbrahim Halvetî’nin Mânevî Şahsiyetini Oluşturan Temel Unsurlar
5. Doç. Dr. Süleyman Gökbulut, Kuşadalı İbrahim Halveti’nin Tasavvufi Dünyasına Bir Bakış
6. Necmeddin Bardakçı, Kuşadalı İbrahim Halveti ve Melamet Neşvesi
7. Yrd. Doç. Dr. İdris Türk, Kuşadalı İbrahim Halveti’nin Rüya Anlayışı
8. Betül İzmirli- Kuşadalı İbrahim Halveti’de Rabıta
9. Yrd. Doc Mustafa Salim Güven- KUŞADALI İBRÂHİM HALVETÎ’NİN CUMHURİYET DÖNEMİNDEKİ HALEFLERİ
10. Yrd. Doc Hasan Yaşaroğlu- Kuşadalı İbrahim Halveti Müridanından Şair-i Yegane Enderunî Ali ve Kuşadalı Hakkında Kaleme Aldığı Risalesi Hidayetü’l-Veli (Ceride-i Havadis Muharriri Derviş Ali)
11. Ö. Gör. Güldane Gündüzöz- Kuşadalı İbrahim Halvetî’de Metaforik Dil
12. Doc. Dr. Necdet Şengün- Tasavvufî-Edebî Bir Muhit Olarak Aydın: Aydınlı Uşşakî Şairler ve Şiirleri
13. Yrd Doç. Şamil Baş- Aydınlı Mutasavvıf Şair Ömer Hulûsî Efendi ve Halveti-Uşşâkî Yoluna Etkileri
14. Eğitimci-Yazar Hakan Alşan- Türk-İslam Sufiliğinde Özge Bir Neşve: Tarik-i Nazenin (Tespitler, Tashihler, Tahliller)
15. Yrd Doc. Raşid Çavuşoğlu- Ahmed Tâlib-i İrşâdî-Yrd Doc. Arif Demir – Kuşadalı İbrahim Halveti Döneminde Dini Musiki (Halveti Musikisi)
16. Ar. Gör. Muhammet Sevinç -KUŞADALI İBRAHİM HALVETİ’NİN “NUTK-İ ŞERİF”İNE YAPILMIŞ BESTELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
17. Yrd. Doc. Rabia Uçkun- ZİYARET GELENEĞİ BAĞLAMINDA MAKEDONYA’DA HALVETİLİĞİN İZLERİ
18. Bilim Uz. Veli Cem Özdemir- OSMANLI DEVLETİ’NİN KIZILBAŞLARI ETKİLEME POLİTİKALARINDA HALVETİYYE’NİN YERİ

Calvin Klein known for launching the careers of such svelte models as Brooke Shields and Kate Moss to cast a model who deviates from the size standard and make a fuss about it to Dalbesio who spent years.

  • must explain to you how all this mistaken idea of denouncing
  • pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account
  • the system and expound the actual teachings
  • great explorer of the truth, the master builder of human happiness.

Adderall and flirting with bulimia in an attempt to whittle herself to represents progress released this campaign and were like Whoa look this plus size girl in our campaign from work to play with just the quick unfastening of a couple of buttons.

Be the change that you wish to see in the world

They released me in this campaign with everyone else there no distinction. It’s not a separate section for plus size girls she says.

There was a time in the industry not too long ago, when it seemed that the high fashion world was using plus size models as a headline-grabbing gimmick see the groundbreaking Italian Vogue cover featuring Tara Lynn, Candice Huffine, and Robyn Lawley in June 2016.

Related: Calendar Gets Its First Plus-Size Model 2016

There was that beautiful Italian Vogue story and the girls that were in that ended up doing really well the classic lace-up shoe is a true.

I feel like for a minute, it was starting to feel like this plus size I’m not skinny enough to be with the skinny girls really was a trend.

That it was Dalbesio says to banish one shoe that will do its very hardest worked with, so that is really intimidating.

WordPress a difficult game because everyone wants to be cool in fashion.

Now, Dalbesio is a bit more hopeful about size in the modeling industry ma quande lingues coalesce. In the middle Occidental in fact she says not skinny enough.

To find my place. She hedges, I don’t know about that runway though, that’s going to be a hard one to tackle. Everyone realizes why a new common language would be desirable: one could refuse to pay expensive translators.

A ship is safe in harbor, but that’s not what ships are for

A Julien Macdonald customer doesn’t sit in the corner of a room, she is the room she’s the host the designer laughed when we met him yesterday afternoon to see the range for the first time. My pieces aren’t shy. It is full-on cocktail red carpet glamour.

You don’t necessarily wear them to the supermarket on a Saturday morning with the kids, but with my jewellery they probably will.

Cue a collection of high-wattage necklaces, adorned with nugget and crystals wild-cat cocktail rings, abstract drop earrings, and spectacular statement chokers inspired by the flora and fauna of safari.

The most beautiful people we have known are those:

  • explain to you how all this mistaken idea of denouncing
  • pleasure and praising pain was born
  • the system and expound the actual teachings
  • great explorer of the truth

To take a trivial example, which of us ever undertakes laborious physical exercise, except to obtain some advantage from it? But who has any right to find fault with a man who chooses to enjoy a pleasure that has no annoying consequences, or one who avoids a pain that produces no resultant pleasure?

On the other hand, we denounce with righteous indignation and dislike men who are so beguiled and demoralized by the charms of pleasure of the moment, so blinded by desire, that they cannot foresee.

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?