İçinizdeki Trafik Canavarını Öldürün

İçinizdeki Trafik Canavarını Öldürün

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün trafik kazalarını önleme çabalarından biri olarak hazırlattığı afişlerde ve filmlerde sürücüler uyarılıyor. Sürat, yanlış sollama gibi konulara değiniliyor. Herkesin başkalarına saygılı olması isteniyor.

Reklam filminde; ailesiyle birlikte otomobiline binip, bir lokantada yemek yiyen,  bu arada çocuklarının yanında içki de içen ve yemekte oldukça neşeli, güler yüzlü, efendi olan aile reisi içkinin de tesiriyle bindiği araçta birden bire bambaşka hale bürünüp canavarlaşıyor. Arkasından kaza görüntüleri… Verilmek istenen mesaj:”İÇİNİZDEKİ CANAVARI ÖLDÜRÜN”.

Peki bu canavar birden bire nasıl oluyor? O konuya da temas ediliyor. İkinci mesaj:”İÇKİLİ OLARAK ARAÇ KULLANMAYIN”…

İşte insanı canavarlaştıran, yuvalarını yıkan, kimini mezara, kimini hapse sokan içki… Şişede durduğu gibi durmuyor diye söylenen fakat göz göre göre yine içilen, damarlara kadar işleyen sinsi bir canavar… Dostlukları bozan, insanı çocukların maskarası haline getiren bir oyuncak… Televizyonda, radyoda, gazetede içkinin kötülüklerinin anlatıldığı; arkasından filmlerde, dizi filmlerde medeniyet içeceği şeklinde sunulan içecek…

Trafik kazaların % 80’i alkollü araç kullanmak, % 20’si de aşırı hız, hatalı sollama… İçimizdeki canavarı biz içkiyle kendimiz var ediyoruz. Akıl nimetini teslim ettiğimiz, aklımızı yok ettiğimiz bir içecek…

Mesajın ikincisi “İÇKİLİ OLARAK ARAÇ KULLANMAYIN” Yani araç kullanmadığınız zaman içki içebilirsiniz. İçki içmeyin denmiyor.

Sigaların üzerinde “Sigara sağlığa zararlıdır” yazıyor. Faydası var mı? Sigara tiryakileri sigara alırken “Bana bir zehir versene” diyerek alıyor. İçkilerin üzerine “İçki sağlığa zararlıdır” yazılsa acaba bir faydası olur mu? İçmeyen zaten sağlığa zararlı olduğunu biliyor. İçen tiryaki olmuş, o yazıyı kim okur acaba?

Bir yakınım rahatsızlanınca hastaneye götürdüm. Hastayı yatırma işlemlerini yaptırdım. Bekleme salonunun dört köşesinde “Sigara İçilmez” ikazları asılmış. Bir o yazılara baktım, bir de sigara içenlere… Sonra da:

Beyler! Burada sigara içilmez levhaları asılmış. Görmüyor musunuz? Dedim. Özür diliyorlar. Peki uyarmaya gerek var mı? Orada yazıyor da uygulanıyor mu?

Şimdi de kapalı mekanlarda, otobüslerde vs. sigara içilmesi yasak… Otobüslerde bu yasağı uyuluyor. Resmi dairelerde “Sigara İçilmesi Yasaktır. Kanunen 10 milyon para cezası uygulanır” deniyor. Siz hiç 10 milyon ceza kesilen bir kişi tanıyor musunuz veya gördünüz mü?

Millet olarak uyanmak zorundayız. İçkiyle saadet olmaz. İçkiyle ancak felâket olur, felâketler olur…

Yuvaları yıkan ve bir tanışma esnasında, özellikle masum duygularla başlayan öncelikle bira ile tanışan gençlere “İçin, bir şey olmaz. Erkek adam içer” gibi telkinlerle sunulan ve daha sonra alkollü içkilerle devam eden bu tuzaklara düşmemek lâzım diye düşünüyorum.

Anayasa’nın 58. Maddesi “Devlet, gençleri alkol, kumar ve uyuşturucu gibi alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır” şeklinde olan bu madde uygulansa, ne trafik canavarı olur ne de trafik kazaları…

Üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Zaten herkes görevini hakkıyla yerine getirse her şey düzelecek… Ben buna inanıyorum.

Ya siz?…

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?