İftar’dan önce ne alırsınız?

İftar’dan önce ne alırsınız?

2016 Ramazan ayı idi. Bir dernek başkanı kardeşimiz Kuşadası Müftülüğüne gelerek beni iftara davet etti. “Hocam ne zaman müsaitseniz, tarihini siz belirleyin, biz sizi ağırlamak, misafir etmek istiyoruz.” dedi. Ben de uygun olan bir tarih söyledim. O tarihte bir araya gelmek için sözleştik.

Dernek Başkanı kardeşimiz ayrıca bana “Hocam, o akşam eğer yarım saat önce gelirseniz, sohbet ederiz, sizlere danışmak istediğimiz bazı konular var“ dedi. Ben de tamam dedim. Ayrıldılar.

İftar zamanı geldi çattı. İftar Kuşadası Hilton otelde yapılacaktı. Daha önce birkaç toplantı vesilesi ile bu otele gitmiştim. Yarım saat önce otele geldim. Birkaç program vardı otelde. Bizim katılacağım derneğe ayrılan yere ulaştım. Dernek Başkanı beni kapıda karşıladı. İftara gelen ve dernek üyesi olan misafirlerle de tanıştık. İftara kalan zaman içinde, otelin terasına geçtik. İftara 20 dakika var. Muhabbetin en koyu zamanında, garson geldi. “Efendim hoş geldiniz, iftardan önce ne alırsınız” dedi.

Bu duruma çok şaşırdım tabii ki, hiç böyle bir durumla karşı karşıya kalacağımı düşünmemiştim. Teşekkür ederek, oruçlu olduğumuzu, iftardan sonra inşaallah, dedim Ramazan ayında böyle bir teklifin, yemekten önce dense anlayacağım, ama hem iftar deyip, hem de iftarın ne olduğunu bilmeyen bir garsonun durumuna çok üzüldüğümü ifade etmek isterim.

İftarın, sahurun, Ramazanın mahiyetini kavramadığınız zaman iftardan önce ne alırsınız gibi bir soruyla muhatap olursunuz.

Kuşadası Müftüsü olarak, Kuşadası’nda camilere giderseniz, namaz kılan insanımız var, mukabele dinleyen cemaatimiz var. Müftülüğün telefonları günde 15-20 defa çalar, oruç, zekât ve fitre soruları için. Günde 5-10 misafirimiz olur, bizzat sormak için gelirler. Müslüman olup oruç tutan, namaz kılan cemaatimiz olduğu gibi, Müslüman olduğunu söyleyen ama oruçla, namazla alakası olmayan binlerce insan var.

Çarşıda pazarda oruç tutan çok nadir. İnsanlarda oruca saygı kalmamış. Açıktan yeme içme yaygın. Yani burada artık bu normalleşmiş, Hani turizm şehri, turistler var denebilir. Ancak o turistleri bekleyen esnafımız da maalesef oruçla alakası yok. Normal günler gibi yani…. Yeme içme devam ediyor…

Allah sonumuzu hayretsin… Gidiş hiç de iyi bir gidiş değil. Duyduğumuz, gördüğümüz kadarıyla Türkiye’de de durum farklı değil.

İftardan önce ne alırsınız diyen kardeşim, İftar bir akşam yemeği olmakla birlikte iftardan önce bir şey alınmaz tabii ki niyetli isen.

Bir müftü olarak yaptığımız ziyaretlerde, yiyen için gördüğümüzde, Niyetli misiniz? diye nezaketle soranlar da var. Toplantılarda niyetli olmayanlar için çay, su servisi yapılması gayet normal ….

Allahü Teala, “Sizden öncekilere farz kılındığı gibi korunmanız için size de farz kılındı” dediği ibadetten haber olmayan binlerce insanımız var maalesef…

“İnanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimselerin, geçmiş günahları affedilir” diyen Peygamberimizin müjdesini anlamayan binlerce insanımız var…

Allah ıslah etsin…

Vesselam

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?