İhtida Merasimleri Hakkında Teklifler

İhtida Merasimleri Hakkında Teklifler

İHTİDA HAKKINDA BİR TEKLİF

İhtida merasimi, Müslüman olacak olan başka bir dine mensup kişilerin Kelime-i Şehadet getirerek, Müftülük makamında yapılacak olan din değiştirme hadisesi.
Ömrü boyunca Hıristiyan, Yahudi olarak yaşamış veya hiç bir dine aidiyeti olmayan kişilerin gerek evlilik ve gerekse araştırarak Müslüman olmasından dolayı, il ve ilçe müftülüklerine, yurt dışında ise, müşavirlik ve ataşeliklere başvuruda bulunarak gerçekleştirilen bir merasim.
AMAÇ:  Bu ihtida merasiminin daha ciddi ve kalıcı olarak etki bırakması için neler yapılabilir?
  1. Başkanlığımızın yayınladığı ihtida merasimi nasıl yapılır şeklindeki iki sayfalık yazısının Türkçe olarak bizlere ulaştırılması çok güzel.
Bu metnin dünyanın bütün dillerine tercüme edilip, Müslüman olan kişiye hitaben, iki sayfalık Müslüman olmakla neler kazandığı ve neler yapması gerektiğini ifade eden ihtida belgesi gibi kuşe kâğıda basılı güzel bir belge haline getirilmesi veya küçük bir kitapçık haline getirilmesi.
  1. Hediye edilecek olan Kur’an-ı Kerim’in Müslüman olan kişinin dilinden olması için bütün müftülüklere Kur’an-ı Kerim meali gönderilmesi.
  2. Bir ihtida paketi oluşturulması konusunda çalışılması.
  3. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda bir internet sitesi açması ve yeterli sayıda dil bilen elaman temin edilmesi. http://ihtida.diyanet.gov.tr gibi.
  4. Müslüman olunca yeni Müslüman olan kişinin duygu ve hislerine tercüman olacak, “Şimdi Müslüman oldum, ne yapmam lazım şeklinde bir kitabın hazırlanması, bu kitabın, İslam dini hakkında genel bilgi, ahlak, ibadet ve siyer konularını işlemesi”
  5. Bayramlarda, kandil günlerinde Müslüman olan kişilere mesaj gönderilmesi, ilgilenilmesi.
  6. Müftülüklerce ve müşavirliklerce ihtida merasimleri uygulaması nasıl yapılıyor, bunların tespit edilmesi.
Bu konularda bir çalıştay, sempozyum ve şuraya ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.
Bilgilerinize arz ederim.

                                                            Vehbi AKŞİT / Kuşadası Müftüsü

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?