İhtida Merasimleri Hakkında Teklifler

0
39

İHTİDA HAKKINDA BİR TEKLİF

 

İhtida merasimi, Müslüman olacak olan başka bir dine mensup kişilerin Kelime-i Şehadet getirerek, Müftülük makamında yapılacak olan din değiştirme hadisesi.
Ömrü boyunca Hıristiyan, Yahudi olarak yaşamış veya hiç bir dine aidiyeti olmayan kişilerin gerek evlilik ve gerekse araştırarak Müslüman olmasından dolayı, il ve ilçe müftülüklerine, yurt dışında ise, müşavirlik ve ataşeliklere başvuruda bulunarak gerçekleştirilen bir merasim.
AMAÇ:  Bu ihtida merasiminin daha ciddi ve kalıcı olarak etki bırakması için neler yapılabilir?
  1. Başkanlığımızın yayınladığı ihtida merasimi nasıl yapılır şeklindeki iki sayfalık yazısının Türkçe olarak bizlere ulaştırılması çok güzel.
Bu metnin dünyanın bütün dillerine tercüme edilip, Müslüman olan kişiye hitaben, iki sayfalık Müslüman olmakla neler kazandığı ve neler yapması gerektiğini ifade eden ihtida belgesi gibi kuşe kâğıda basılı güzel bir belge haline getirilmesi veya küçük bir kitapçık haline getirilmesi.
  1. Hediye edilecek olan Kur’an-ı Kerim’in Müslüman olan kişinin dilinden olması için bütün müftülüklere Kur’an-ı Kerim meali gönderilmesi.
  2. Bir ihtida paketi oluşturulması konusunda çalışılması.
  3. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda bir internet sitesi açması ve yeterli sayıda dil bilen elaman temin edilmesi. http://ihtida.diyanet.gov.tr gibi.
  4. Müslüman olunca yeni Müslüman olan kişinin duygu ve hislerine tercüman olacak, “Şimdi Müslüman oldum, ne yapmam lazım şeklinde bir kitabın hazırlanması, bu kitabın, İslam dini hakkında genel bilgi, ahlak, ibadet ve siyer konularını işlemesi”
  5. Bayramlarda, kandil günlerinde Müslüman olan kişilere mesaj gönderilmesi, ilgilenilmesi.
  6. Müftülüklerce ve müşavirliklerce ihtida merasimleri uygulaması nasıl yapılıyor, bunların tespit edilmesi.
Bu konularda bir çalıştay, sempozyum ve şuraya ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.
Bilgilerinize arz ederim.

                                                            Vehbi AKŞİT / Kuşadası Müftüsü

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi adresini giriniz