Orta Asya Cumhuriyetlerine Kur’an-ı Kerim Gönderme Kampanyası

Orta Asya Cumhuriyetlerine Kur’an-ı Kerim Gönderme Kampanyası

Afyon Başmakçı İlçe Müftüsü olarak göreve başladığım ilk yılda yapmış olduğumuz bir kampanyadan bahsetmek isterim.

Diyanet İşleri Başkanlığımız bağımsızlıklarına kavuşan Orta Asya Cumhuriyetlerine ilgi duyuyor, oralara din görevlisi gönderiyor, kapalı camiler birer birer açılıyor, Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç var. Türkiye’den de soydaşlarımızdan Müftülüklerimiz aracılığıyla  yeni Kur’an-ı Kerimler hediye edeceğini duyuruyor. 

Biz de bir cuma vaazında konunun önemine binaen, Başmakçılı hemşehrilerimizden bu kampanyaya katılmalarını istemiştik.

Daha sonra esnafları da dolaşarak, bağışların fazla olmasını sağladık.

Her bir Kur’an-ı Kerim 15 TL ye satın alınacaktı. Toplam 300 Kur’an parası topladık. Tam siparişleri verecekken, Hayrat Vakfına ait olan kampanya ile ilgili faks geldi. Bu faksta toplu alımlarda 8 TL ye kadar indirim vardı.

Hayrat vakfının Kur’an-ı kerimlerini alırsak, sayı iki katına çıkacaktı. 300 yerine 600 Kur’an hediye edecektik.

Isparta ilinde, Hayrat Vakfının yayınevi vardı.600 aileyi düşündük ve 600 adet Kur’an-ı Kerim siparişi verdik. Bu Kur’anlar Başmakçı Müftülüğümüze geldi. 

Kur’anların bizden gittiği belli olsun diye, kim para yardımı yapmışsa, onların isimlerini, adreslerini yazan bir kağıdı da Kur’anı kerimlerin iç kapağına yapıştırdık. 

Yani bir adet Kur’an bağışlayan bu sefer iki Kur’an bağışlamış oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığımıza 600 adet Kur’an-ı Kerim’i gönderdik.

Aradan bir üç dört ay geçmişti ki, Başmakçı’da Başteks isimli bir kumaş boyama fabrikası bulunan saygı duyduğum bir abimiz vardı. Abdurrahman Gönüllü…

Abdurrahman Gönüllü abimiz, firmaların verdiği hediyelerden dolayı seyahat kazanmış ve Orta Asya Cumhuriyetlerine gitmeye karar vermiş. 

Bir araba kiralamışlar, şehir şehir geziyorlar…. Bir ara mola vermişler… Mola yerinde dinlenirken, namazlarını kılmak için bir mescit görmüşler. Orada namaz kılmışlar. Mescitte bulunan Kur’an-ı Kerimleri görmüşler ve okumak için açmışlar. 

Bu Kur’an-ı Kerimlerin, bizim gönderdiğimiz Kur’anlar olduğunu görmüşler. 

Kur’an-ı kerim’de

“Bu Kur’an-ı Kerim, Afyon Başmakçı Müftülüğü tarafından düzenlenen Orta Asya Cumhuriyetlerinde yaşayan soydaşlarımıza hediye edilmek üzere, Başmakçı ilçesinde yaşayan…………………. tarafından bağışlanmıştır” şeklinde yazıyor. 

Yani bir akrabasının ismi var. 

Çok duygulanmış Abdurrahman abi. Bize de döndüğünde bu hatırasını bizimle paylaştı. 

Ben de duygulandım tabii. 

Başmakçılı hemşehrilerimizin Kur’an-ı kerim hediyelerini ulaştırmış olmanın verdiği bir mutluluk yaşadım. 

Ve bu hatıramı da sizinle paylaşmak istedim.

(Hatıranın yazım tarihi. 24.11.2015)

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?