Bilgi

Pazar Duası- Afyonkarahisar Başmakçı

Pazar Duası- Afyonkarahisar Başmakçı

Bize bizden yakın olan Yüce Rabbimiz, İşlerimizi kolaylaştır, rızkımızı bollaştır. Haramdan uzaklaştır, helâline yaklaştır, bizi hoşnutluğa ulaştır.  Her türlü zorluktan, varlık içinde darlıktan, Kibir ile mağrurluktan, aldatmak ve aldatılmaktan,, Sonunda pişmanlıktan Sen bizi koru Rabbimiz

PAZAR DUASI

Hamdü sena âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a
Salâtü selam Hz. Muhammed Aleyhisselama

Efradı ailesine ashab ve ümmetine ve büyük milletine olsun.

Bize bizden yakın olan Yüce Rabbimiz, İşlerimizi kolaylaştır, rızkımızı bollaştır. Haramdan uzaklaştır, helâline yaklaştır, bizi hoşnutluğa ulaştır.  Her türlü zorluktan, varlık içinde darlıktan, Kibir ile mağrurluktan, aldatmak ve aldatılmaktan,, Sonunda pişmanlıktan Sen bizi koru Rabbimiz

Biz yanlı Sana kulluk eder, her türlü yardımı da ancak Sen’den dileriz, isteriz. Ellerimizi boş çevirme, bizleri doğru yola ilet.

Ticaret ve kazançlarımızı bereketli eyle Rabbimiz.

Cesaret ve metanetli, ahlak ve faziletli işlerimizde sadakatli eyle bizi Rabbimiz.

Yüce Rabbimiz korkmayan kalpten, kabul olmayan duadan, fenalıklara doymak bilmeyen nefsimizin şerrinden Sen koru.

Beldemizi, güzel yurdumuzu faziletli ve asil milletimizi, bizi Sana ulaştıran her şeyimizi yerden ve gökten, dıştan ve içten gelebilecek bütün kötülük ve musibetlerden Sen koru hepimizi Rabbimiz.

Âmin, Tâhâ ve Yâsin. Velhamdü lillahi Rabbil Âlemin

El-Fatiha.

Başmakçı İlçe Müftülüğü tarafından camiden okunan ’’Pazar Duası’’ ile birlikte dua eden Başmakçılı esnaflar ve vatandaşlar, alışverişlerine başlıyor.
Başmakçı Müftüsü Vehbi AKŞİT, ’’ Başmakçı’da  Cuma günleri halk pazarı kuruluyor. Çok sayıda esnaf pazarda tezgah açıyor. Sabah saatlerinde Başmakçı Belediyesi ilan servisinden okunan ‘Pazar Duası’ ile birlikte esnaflarımız ve vatandaşlarımız dua ederek, alışverişimize başlıyoruz. Yıllardır bu gelenek yapılıyor, yapılmaya da devam edilecek. Pazara gelen alıcı ve satıcılar için de moral kaynağı oluyor.’’ dedi.

 

Pazar Duası - Başmakçı
Pazar Duası – Başmakçı

Not: Bu dua 4 yıl görev yaptığım Afyonkarahisar Başmakçı İlçesinde Cuma günü kurulan pazardan önce Belediye İlan Servisi tarafından şu an emekli olan Merkez Ağalar Camii İmam Hatibi Süleyman Uçan tarafından okunmakta, duadan sonra pazar hayırlı olsun dilekleri ile açılmaktadır.

Bu dua başka yerlerde de okunabilsin diye, Süleyman Hocam tarafından yazılarak bana verilmiştir. Ben de ümmeti Muhammed istifade etsin diye siteme koydum.

 

Çarşı ve Pazar Duası-Karacabey

“Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahîm..
Hamd ve sena;  alemlerin rabbi olan Allah’a,  salâtü selâm;  Hz.Muhammed aleyhisselama, onun ehli beytine ve aile efradına, ashab-i kirama, ümmetine ve aziz  milletimize olsun..
Ey yüce rabbimiz! Karacabey’imize uzaktan ve yakından gelen alıcı ve satıcı kardeşlerimizi mahçup  ve mahzun  etme.  Mutlu ve bahtiyar eyle..
Alıcıya malını hayırlı ve huzurlu, satıcıya  parasını helal ve bereketli,  alanı ve satanı da birbirinden hoşnut ve memnun eyle..
Her türlü zorluk ve sıkıntılardan, dert ve hastalıklardan, geçim sıkıntılarına ve darlıklarına düşmekten, kibir ve gururdan,  aldatmaktan ve aldatılmaktan, sen bizleri koru ya rabbi!
Her türlü işlerimizde bizi; sabırlı, cesaretli, adaletli ve metanetli eyle.  Ahlâklı ve erdemli kıl..  Bütün söz ve alış – verişlerimizde de, dürüst,  sadakatli ve kanaatli eyle ya rabbi!
Ürpermeyen kalpten, kabul olunmayan duadan, faydasız bilgilerden, acizlik ve tembellikten, korkaklık ve cimrilikten, israf ve fakirlikten, sonunda da hüsrana uğramaktan,  sana sığınırız, bizleri koru ya rabbi!
Bu güzel beldemizi, asil milletimizi,   cennet vatanımızı, ebed müddet devletimizi, kahraman ordumuzu ve güvenlik güçlerimizi, bütün nesillerimizi ve geleceğimizi;
Yerden ve gökten, içten ve dıştan gelebilecek her türlü kötülük, bela, afât ve musibetlerden, işgal ve istilalardan, sen muhafaza eyle ya rabbi!
Dularımızı kabûl eyle Allah’ım…Amin. Velhamdülillahi rabbil alemîn. El-Fatiha.”

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır. Halen Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Din Eğitimi Bilim Dalında Doktora Öğrencisidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?