Ramazan ayında mevlitte şeker dağıtımı

Ramazan ayında mevlitte şeker dağıtımı

1988 yılında Mudanya’nın Balabancık Köyü’ne tayin olmadan önce, fahri olarak Ramazan ayında görev yaptım. Köyde kaldım Ramazan ayı boyunca. İlahiyat Fakültesinde derslere de devam ediyordum.

Gündüzleri ikindi namazından önce, bayanlara mukabele okuma geleneği vardı. Bir ay boyunca, camide o günkü şartlarda bana bir köşede yer yapmışlar, etrafına perde çekmişler ve ben kimseyi görmeden orada Kur’an okuyor, bayanlar da dinliyordu. 

Akşamları ise, teravih namazından önce genelde mevlit okunuyordu. Mevlitlerde adet, 5 kiloluk akide şekerleri alınıp, cemaatten biri tarafından dağıtılıyordu. 

Yukarıdaki resimde cam kavanozda akide şekerleri var. O zamanlar 5 kiloluk naylon paketlerde satılıyordu. Köydeki Salih bakkaldan alıyorlar, camiye getiriyorlardı. 

Mevlit okunurken arada dağıtılıyordu. 

Ben ilk mevlit okurken gelen bu 5 kiloluk paketin nasıl dağıtılacağını çok merak etmiştim. Mevlit programının ortalarına doğru, komşum şimdi ismini hatırlamıyorum Allah rahmet eylesin bir abimiz, kalktı. Cebinden bir çakı çıkardı. Torbanın üstünü tamamen düzgün bir şekilde kesti. Sonra çakıyı cebine koydu. Torbanın üstünden naylonu yan taraflara kıvırarak, 5 kiloluk paketi sol kolu ile üzerine aldı. 

Önce benim yanıma geldi. Elini torbaya daldırdı. Bir avuç şeker aldı. Hemen yanımızda bulunan mihrabın yanındaki bölüme bıraktı. Sonra bir daha daldırdı, hocaya torpil bir avuç daha koydu. 

Ben bu arada, Amine Hatun’u okuyorum, ama hadi benim için oraya koydu. Bütün cemaat neresine koyacak bu açık şekerleri diye merak ediyorum, hem de mevlid okumaya devam ediyorum. 

Meğer köylü hazırlıklıymış. Baktım insanlar cebinden naylon poşet çıkarıyor, kimi mendil, kimi kağıt mendil çıkarıyor. Şeker dağıtan abimiz de onların içine bırakıyor şekerleri…

Bana çok ilginç geldi. Daha sonra muhtarla görüştüm. Dedi yıllardan beri bu böyle. 

Yani bunları küçük naylon poşetlere koysalar, içine 10 tane şeker koysalar ve küçük poşetlerde cemaate verseler diye. 

Çok iyi olur dedi muhtar. Ama nasıl olacaktı bu. Çözümü buldum. Dedim gidelim Salih bakkala anlatalım, durumu. 5 kiloluk paketi böyle 10 adet olmak üzere koysun. Ve ücretini de alsın. Ama camide güzel bir dağıtım olsun. 

Ve bunu başardım.. Benden sonra da inşallah devam ediyordur. 

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?