Oruç tutmak aç kalmak değil açın halini anlamaktır!

Oruç tutmak aç kalmak değil açın halini anlamaktır!

Vehbi Akşit: Oruç tutmak aç kalmak değil açın halini anlamaktır!

Ahiretimizin ebedi bayram olması için, hayatımızın ebedi ramazan iklimi eşliğinde sürümesi gerekiyor. Hayatı her gün ramazan olanın, ahireti bayram olur. Bu vesileyle gayretlerine, çabalarına yakından şahit olduğumuz Çekmeköy Müfütüsü Vehbi Akşit hocayla ramazanın bize kazandırdıkları, ramazan bereketini ve ramazan sonrasını konuştuk. Vehbi Akşit, “Unutmamalıyız ki, her günümüzü Cuma, her gecemizi Kadir, her ayımızı Ramazan yapmak bizim elimizdedir” dedi.

Gazeteci- Yazar Ziya Gündüz’e konuşan Vehbi AKŞİT;

Fatih Sultan Mehmed Han, “İnsanlara dinin nedir? Oruç tutuyor musun? Namaz kılıyor musun? gibi Allah’ın soracağı soruları sormayın. İnsanlara “Aç mısınız? Bir şeye ihtiyacınız var mı? Bir derdiniz var mı?” gibi kulun soracağı sorular sorun, diyor.

Allah, Ramazan ayında açın halinden anlamamızı sağlamak için orucu farz kıldı. Ne kadar oruç tutarsak tutalım, günün sonunda tıka basa yiyebileceğimiz için, açın halinden hiç anlamayacağız. O yüzden orucun mesajını çok iyi anlamalıyız. Oruç der ki bize; Niyetim sizi aç bırakmak değil… Niyetim size açın halini anlatmak.

Birçok Ramazan ayını idrak etmiş bir hanımla beyi konuşuyorlarmış. Bey hanımına: “Hanım acaba bunca senedir Ramazan-ı Şerifi hiç memnun edebildik mi?” diye sormuş.

Hanımı: “Ah Bey düşündüğün şeye bak, mübarek hiç memnun olmasaydı her sene on gün önceden gelir miydi?” demiş.

Ropörtajın tamamını okumak için tıklayınız

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?