Ya Akümüz Biterse Ne Yaparız?

Ya Akümüz Biterse Ne Yaparız?

18 Şubat 2006 Cumartesi günü Kütahya Şehzade Kültür Merkezi’nin organize ettiği Eğitimci-Yazar Halit ERTUĞRUL’un konferansı için Belediye Kültür Sarayına gittim.

Program başlangıcında Şehzade Kültür Merkezi hakkında bilgiler verildi. Bu kültür merkezinde: inceleme ve araştırma kütüphanesi, Al götür-Oku getir kütüphanesi, VCD/Film gösterimleri, Okuma ve Sohbet programları, Seminerler, konferanslar, anma ve kutlama günleri,  Öğrenci ders çalışma etütleri, şiir, musiki ve diğer sosyal etkinlikler yapılıyor. Şehzade Kültür Merkezi çevre yolundan Afyon’a giderken Can Kafe’nin karşısında… İrtibat telefonu: 271 33 44

Halit ERTUĞRUL’un Kendini Arayan Adam isimli eseri 700 bin adet basmış, Kendini Arayan Kadın, Aysel gibi yine yüzbinler basmış kitapların yazarı. Kendini Arayan Adam yakında film olarak hazırlanıyormuş. Halit Ertuğrul hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler www.halitertugrul.com internet sitesine bir bakmaları yeter sanırım. Halit ERTUĞRUL, bir öğretim üyesi aynı zamanda…

Benim ilgimi çeken yanı, konferansa çok güzel bir örnekle başlamasıydı. Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir başlık… AKÜM BİTTİ GELEMİYORUM…

Halit ERTUĞRUL, konferansa başlarken bu örnekle başladı: Ben size konferansta dinlediğim bu gerçek olayı aktarmak istiyorum:

Bir konferansa katılmıştım bir ilimizde diyor. Halit Ertuğrul.  Tabi gazetelerde, ilan yerlerinde afişler asılmış, benim konferans vereceğim ile ilgili… Televizyonlarda, radyolarda konferans haberi var. İrtibat telefonu vermişler konferansı düzenleyenler. Burada beklerken, bir genç benimle konuşmak istemiş. Erkek sesi arayan:

“Hocam, sizin geldiğinizi duydum. Sizin kitaplarınızı okudum. Buraya kadar gelip konferans vereceğinizi duydum. Ancak aküm bitti gelemiyorum. Sizi çok seviyorum.”

Dedi. Ben de “Akün bittiyse başka bir arabayla gel” diyecektim fakat telefon kapandı, diyor. Allah Allah “Ne demek aküsü bitmek?” Kafamdaki bu soru işareti ile konferans boyunca kendi kendime cevap aramaya çalıştım ancak bulamadım, diyor.

 

O gün vermiş olduğum konferansın sonunda kitaplarımı imzalarken, bir bayan bana dedi ki, “Hocam, sizi seven bir oğlum var, sizi bu akşam aramış, ancak aküsü bittiği için gelemedi, size selamı var” deyince.. Tamam dedim, bu tabiri çok merak etmiştim. Şimdi sorayım “Hanımefendi, sizin oğlunuz beni aradı, ancak ben konuyu tam anlayamadım. Allah aşkına ne demek aküsü bitti?” bana izah eder misin? Dedim.

Ah hocam dedi. “Benim oğlum, bir trafik kazası geçirdi. Uzun yıllar oldu. Kendisi bir akü ile çalışan bir arabada ancak oturabiliyor. Sadece boynu tutuyor. Bugün de kendisi gelmek istedi. Arabanın aküsü bitti”, deyince….Anladım ki dedi ve bizlere şu mesajı verdi:

Sizler ne kadar şanslı insanlarsınız ki, ayaklarınız tutuyor, bu salona kadar yürüyerek, kiminiz minübüse binerek, kiminiz kendi aracınızla buraya kadar geldiniz. Şimdi koltuklara oturmuş rahat bir şekilde beni dinliyorsunuz. Beni görüyorsunuz… Siz ne kadar şanslı insanlarsınız, dedi.

Evet öyle değil mi? Biz sabah yatağımızdan kalktığımız zaman yüzümüzü yıkayabiliyor, dişlerimizi fırçalayıp traş olabiliyor, üzerimize elbisemizi giyip, yola çıkabiliyor, işimize gidebiliyorsak aslında ne kadar büyük bir nimetin içindeyiz. Ya yürüyemezsek, ya oturamazsak, ya göremezsek ya da duyamazsak.. Gerçeği, hakikati idrak edemezsek.

YA AKÜMÜZ BİTERSE NE YAPARIZ?

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?