Yüzü Güzele 40 günde doyarsın, Huyu Güzele 40 Yılda doymazsın.

Yüzü Güzele 40 günde doyarsın, Huyu Güzele 40 Yılda doymazsın.

Peygamber Efendimiz evlenecek kadını tarif ederken dört özellik sayıyor:

  1. Güzelliği – Güzellik gider
  2. Malı – Zengindir, malı helak olur, telef olur.
  3. Soyu, sopu- Asaleti vardır. 
  4. Dindarlığı, “Sen dindar olanı tercih et, elin dert görmez.”

“Bir kadın şu dört şey için nikahlanır…”

Bayan erkekle yada erkek bayanla parası için evlenebilir mi caiz midir?

Malı mülkü için evlenmek ihanet ve karşındakinin duygularıyla oynamak değil midir? Karşındakini sevip her zorluğa katlanılmalı mı yoksa çocuklarının ve kendi geleceğini düşünüp maddi durumu iyi biriyle mi evlenilmeli?

Herhangi bir konuyu değerlendirirken, işin iki boyutunu düşünmek zorundayız:

Biri, konunun İslam hukuku şartlarına uygun olup olmadığıdır.

Diğeri ise, takva açısından uygun olup olmadığına bakacağız.

Prensip olarak, fetvalarda -takva değil-, formel hukukun normları esas alınır. İslam literatüründe birincisine “kadaen”, ikincisine “diyaneten” verilen hüküm denir.

Meşhur “Biz zahire göre hükmederiz, işin gizli tarafını Allah’a havale ederiz” düsturu gereğince, biz de konunun caiz olup olmadığına bakar, ona göre bir karara varırız.

Meselenin bu nirengi noktalarını belirtikten sonra soruya şöyle cevap verebiliriz:

– Müstakbel eşlerden birinin diğer tarafın servetini düşünerek evlenmesinde İslam hukuku açısından bir sakınca teşkil etmez. Çünkü, böyle bir niyet, nikahın sıhhat şartları arasında yoktur.

– Şüphesiz, karşılıklı sevgi ve saygı esaslarına dayalı bir velilik çok daha saygıdeğerdir, çok daha ciddi ve samimidir.

– “Bir kadın, şu dört şey için nikahlanır;  ya malı için, ya soyluluğu için veya güzelliği için yahut da dindarlığı için alınır. Siz dindar olanını alın, eliniz dert görmez.” (Müslim, Nikah, hno: 53) manasındaki sahih hadisten anlaşılıyor ki, bir kadınla parası için evlenmek caizdir. Ancak dindarlık unsurunu esas almak takvaya en uygun olanıdır.

– Şunu da unutmayalım ki, bazen “sevgi-aşk” kisvesine bürünmüş heva ve hevesler sebebiyle yapılan evliliklerin kötü sonuçlanması, bunun tersine sırf para için yapılan evliliklerin zaman içinde karşılıklı saygı ve sevgi potansiyeline sahiplenmesiyle güzel bir rotada devam etmesi, nadir olaylardan değildir.


Sorularla İslamiyet

YAZAR HAKKINDA

Vehbi Akşit Vehbi Akşit Vehbi Akşit, İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü 1968 Adapazarı doğumlu, 1986 Adapazarı İmam Hatip Lisesi Mezunu 1990 Bursa İlahiyat Fakültesi Mezunu. 1995 Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müftü ve Vaizler Kursu 3. Dönem Mezunu 1997 Konya Selçuk Üniversitesi Din Eğitimi alanında Yüksek Lisans. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda İmam Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursları Müdürü, Vaiz ve Müftü olarak görev yaptı. Muş Korkut, Malatya Pütürge, Afyon Başmakçı, Aydın Kuşadası ilçelerinde Müftü olarak görev yaptı. Halen İstanbul Çekmeköy İlçe Müftüsü olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarını www.vehbiaksit.com.tr internet sitesinde yayınlamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?